Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Norra kindral lükkas tagasi Venemaa kriitika NATO suurõppuse teemal

Trident Juncture 2017. aastal Ukrainas Lvivi lähistel.
Trident Juncture 2017. aastal Ukrainas Lvivi lähistel. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Venemaal ei ole põhjust pidada 25. oktoobrist kuni 7. novembrini kavandatud NATO õppust Trident Juncture rünnaku harjutamiseks, sest see toimub Venemaa piirist kaugel, ütles teisipäeval Norra peastaabi ülem kindralleitnant Rune Jakobsen.

"Põhiõppus toimub Venemaa piirist rohkem kui tuhande kilomeetri kaugusel, õhuruumioperatsioonid ei lähene Venemaale rohkem kui 500 kilomeetrit, mistõttu Venemaal ei ole mingit põhjust kartuseks või pidada seda õppust mittekaitseliseks," ütles Jakobsen Brüsselis pressikonverentsil.

NATO peasekretär Jenst Stoltenberg teatas varem, et kõik Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni liikmed, sealhulgas Venemaa on saanud kutse saata õppusele oma vaatlejad.

Manöövritele kutsutud on kaks Vene ja kaks Valgevene sõjalist vaatlejat.

NATO korraldab novembris suurima külma sõja järgse õppuse, koondades esimese lumega Põhja-Norrasse 50 000 sõjaväelast, et demonstreerida Venemaale alliansi valmidust mis tahes rünnak tagasi lüüa, ütlesid sõjaväelased teisipäeval.

Ametlikult matkitakse õppustel Trident Juncture tegutsemist väljamõeldud riigi rünnaku korral, kuid selleks viiakse hiiglaslik väekontingent ühte Venemaa naaberriikidest vaevalt mõni kuu pärast Vene sõjamänge Vostok.

NATO väejuhatuse ülem, USA mereväeadmiral James Foggo ütles, et õppused peavad näitama NATO suutlikkust kaitsta end iga vaenlase vastu. "Mitte ühe konkreetse riigi, vaid igaühe vastu."

Foggo märkis, et Norral on Venemaaga piir, ning alliansi väekontingent, mida toetab 150 õhumasinat, 60 laeva ja 10 000 sõidukit, demonstreerib võimet end liitlase kaitseks kiiresti mobiliseerida.

Tegemist on suurima NATO sõjaväelaste ja sõjatehnika liikumisega alates Nõukogude Liidu kokkuvarisemisest 1991. aastal, kuigi see on mahult väiksem kui Venemaa ja Hiina korraldatud õppus Vostok-18 tänavu septembris.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: