Haigekassa vassib sõlmitud eriarstiabi lepingute arvuga

Haigekassa.
Haigekassa. Autor/allikas: ERR

Haigekassa on kiirustanud eriarstiteenuste riigihankelepingute sõlmimisega, sest hanketingimuste järgi peaksid uued lepingupartnerid asuma oma kohustusi täitma alates 1. oktoobrist. Seejuures on haigekassa jätnud avalikkusele eksitava mulje sõlmitud lepingute arvust.

Kui veel möödunud reedel hoiatas rahandusministeerium, et haigekassa ei tohiks ühtki eriarstiteenuste lepingut sõlmida enne, kui vaidlused nende seaduslikkuse üle on vaieldud, teatas haigekassa, et pooled 46-miljonilise raviteenuste hanke 98 lepingust on juba sõlmitud.

1. oktoobril peetud pressikonverentsil rääkis haigekassa juba 66 sõlmitud lepingust. Need lepingupartnerid on nähtaval ka haigekassa partnereid kuvavalt kaardirakenduselt nende kodulehel, mis tähendab, et nendesse erakliinikutesse, kes alates 1. oktoobrist on haigekassa lepingupartnerid, peaks saama juba ka aega eriarstile panna.

Tegelikkuses on haigekassa kodulehel üleval ka need teenuseosutajad, kes ei ole veel lepingutele alla kirjutanud. Järele küsides selgus, et haigekassal oli tähtaegselt ehk 1. oktoobri hommikuks sõlmitud kõigest viis eriarsti teenuslepingut.

See pole ka üllatav, arvestades, et haigekassa hakkas lepinguid oma uutele hankepartneritele välja saatma alles reede õhtul kell viis.

See aga tähendab, et haigekassa on avalikkusele vassinud, väites, et lepinguid on sõlmitud juba üle poolte.

Haigekassa juhatuse liige Maivi Parv möönab, et tegelikult on nende kodulehel üleval ka need partnerid, kellega lepingud on alles sõlmimisel.

"Me eeldame, et need lepingud kirjutatakse alla," põhjendas Parv tegelikust suuremat lepingupartnerite arvu kuvamist haigekassa kodulehel.

Näiteks seni Tartus tegutsenud erakliinikul Medita, mis haigekassaga teenuseosutamiseks lepingu sai, ei ole Tallinnas veel ruumegi patsiente vastu võtta, mistõttu nende huvi on ilmselt lepingusõlmimisega võimalikult kaua venitada, nii et patsiente nad niipea veel vastu ei võta.

Rahandusministeerium asus reedel seisukohale, et haigekassa lepingud on õigustühised, mistõttu ei tohiks neid sõlmida, ent haigekassa saatis lepingud sellele vaatamata veel reede õhtul oma uutele lepingupartneritele välja.

Parv ütles, et see hankeliik on ka rahandusministeeriumi jaoks uus kogemus, mistõttu ei ole ministeerium seda haigekassa hinnangul õigesti tõlgendanud.

"Meie juristid ütlesid, et see on tõlgendamise küsimus," kommenteeris Parv rahandusministeeriumi hinnangut, lisades, et kõik sõlmitud lepingud kehtivad.

Riigihangete vaidlustuskomisjoni jõudis 29 vaidlust, neist 17 on veel pooleli. Sestap asuski rahandusministeerium seisukohale, et lepinguid ei saa sõlmida ka nende teenuste üle, mille puhul keegi ei vaidle.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: