Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Randjärv loobub riigiga kohut käimast ja jääb poliitikasse

{{1541581380000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Eesti Kontserdi juhiks valitud, kuid sellest kohast ilma jäänud Laine Randjärv loobub vägikaikaveost Eesti Kontserdi ja kultuuriministeeriumiga ning jääb edasi poliitikasse, kus kandideerib riigikogu valimistel.

"Õigus annab mulle põhjuse minna kohtusse ja tuginedes riigikohtu lahendile on see protsess eelduslikult võidukas. Ometi olen otsustanud, et mina Eesti Kontserdi ega ministeeriumi vastu kohtusse ei lähe, sest ma ei taha panna uut nõukogu ebamugavasse olukorda, kus ta peab taas alustama otsuste ümbersättimisest," ütles Randjärv ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast" ette loetud avalduses.

"Ma astun välja sellest kõigile piinlikuks muutunud ja emotsioonidele ning laimujuttudele rajatud olukorrast. Soovin võimaldada uuel nõukogul lahti harutada juriidiline sasipundar, mis eelmiste asjaosaliste ebaprofessionaalsuse tõttu loodud on," sõnas Randjärv.

Ootab vabandust

"Ma astun välja sellest inetust poliitilisest mängust. On äärmiselt halb tava, kui kultuuri valdkonnas domineerivad "lavataguses" hämaruses suuri otsuseid tehes pahausksed ametnikud ja poliitikud, mitte aga autoriteetsed kultuuriinimesed. Kordan: see on väga halb tava, millele ei tohiks tänases Eestis kohta olla."

Randjärve sõnul ootaks ta, et tema ees vabandataks.

"Leian, et olukorra põhjustajad võlgnevad mulle vabanduse, kasvõi nelja silma all, kui nad ei julge seda avalikult teha."

Randjärv ütles, et viimase kuu jooksul on tema kohta ilmunud väga palju laimu ja pooltõdesid.

"Mõtlen, kelle huvides oli minu mainet kahjustada. Et minust tehti loll pestud kaelaga ja kes käib ringi ja ajab udu. Inimesed, kes mind avalikult kritiseerisid, ei vestelnud minuga kunagi otse. Seda tegi nõukogust vaid selle esimees Indrek Laul."

Kandideerib valimistel

Aleksander Krjukov ja Laine Randjärv Autor: Siim Lõvi/ERR

Randjärv ütles, et otsustas ümber vaadata ka oma varasema otsuse poliitikast lahkuda.

"Usun, et iga kogemus on millekski hea. On väga oluline, et kui sind pikali lüüakse, siis ei saa maha lamama jääda, vaid tuleb püsti tõusta ja edasi minna. Olen tänulik õppetunni eest! Nagu ütles kadunud Urmas Ott – kogemuse võrra rikkam, illusiooni võrra vaesem. Soovin öelda: tulenevalt praegusest olukorrast kavatsen ma kandideerida järgmise aasta 3. märtsil riigikogu valimistel."

Randjärv ütles, et ei tea veel, millised valimisringkonnas ta kandideerib ning et see ei pruugi olla tema praeguse elukoha Rae valla järgne Harju- ja Raplamaa ringkond. Kindlasti ei kandideeri ta Euroopa Parlamendi valimistel.

"Keskendun ainult riigikogu valimistele. Nagu öeldakse, siis juustu ja vorsti korraga ei saa. Ehk kui lähed kaht jänest tapma, ei saa ühtegi kätte. Euroopa Parlamenti peaks minema minust suurema elukogemusega inimesed."

Ministritoolile tagasi ei kipu

Küsimusele, kas temast võiks Reformierakonna valimisvõidu järel saada uuesti kultuuriminister, vastas Randjärv, et kultuuripoliitika tegemiseks on ka teisi võimalusi.

"See on praeguses kontekstis pikantne küsimus. Öeldakse, et inimene, kes on olnud neli aastat kultuuriminister, peaks olema peast päris hull, kui läheb samasse ametisse tagasi. Ma ei välista midagi. Aga kindlasti on teisi võimalusi, kuidas kultuurivaldkonnaga poliitikas tegeleda. Selleks ei pea olema minister. Oluline on, et me meeskonnana valimised võidaks, küll portfelle jagada jõuab."

Randjärv ütles, et hiljuti välja tulnud Eesti Kontserdi suured võlad poleks teda asutuse juhina kohutanud.

"Ei, mina mõtlesin, mida seal palju põnevat ette võtta. Olen Vanemuise kontserdimaja loonud täiesti nullist. Ei olnud kerged ajad aastal 1998. Need praegused probleemid ei oleks mind heidutanud. Aga ma leidsin, et on soliidne asi ära lõpetada, et asutus saaks edasi minna ja 135 töörahu taastatud. Ma loodan, et uus juht pöörab rohkem tähelepanu ka Tartu, Pärnu ja Jõhvi kontserdimaja juhtidele, kes on praegu marginaalses staatuses, kuid kes tuleks tõsta juhtkonda," sõnas Randjärv.

Eesti Kontserdi nõukogu valis 13. septembril Laine Randjärve Eesti Kontserdi uueks juhatuse liikmeks. Nõukogu 24. oktoobri erakorralisel koosolekul pandi hääletusele ettepanek anda Eesti Kontserdi nõukogu esimehele Indrek Laulule volitused Randjärvega leping sõlmida. Nõukogu hääletas selle häältega kolm kahe vastu maha. Tekkinud olukorra tõttu kutsus kultuuriminister Eesti Kontserdi nõukogu tagasi.

Laine Randjärv Autor: Siim Lõvi /ERR

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: