Terras ja Herem: Venemaa näitas Kertšis taas oma agressiivsust

Riho Terras, Andres Kuusk, Martin Herem.
Riho Terras, Andres Kuusk, Martin Herem. Autor/allikas: ERR

Olukord on väga plahvatusohtlik ja Venemaa on jälle näidanud seda, et nad on valmis kasutama sõjaväelist jõudu oma poliitiliste eesmärkide saavutamiseks, ütles kaitseväe juhataja Riho Terras, kommenteerides Venemaa-Ukraina konflikti Kertši väinas. Peastaabi ülema Martin Heremi sõnul on tegemist pikalt ette valmistatud operatsiooniga.

Terras tõdes teisipäeval Eesti Televisiooni saates "Esimene stuudio", et olukord on piirkonnas on olnud terav kaua ja pinge on seal tõusnud juba pikemat aega.

"Kertši sild on seda majandust seal väga tugevasti pidurdanud, Ukraina sadamatest on selle silla tõttu vähenenud laevaliiklus. Ju ukrainlased tahtsid katsetada, kui palju neil on võimalik oma territooriumil liikuda ja venelased on aktiivseid meetmeid kasutanud. Venemaa on näidanud, et agressiivne käitumine on nende norm," rääkis Terras.

Venemaa jaoks on Terrase sõnul tegemist väga olulise piirkonnaga, kui vaadata alates 2014. aastal alanud sõjast.

"Ei saa välistada Venemaa soovi seal midagi laiemat teha, kuid täna me selliseid märke ei näe. Nad soovivad teha niimoodi, et Euroopa pealinnades arutada asja niimoodi, et kas oli ikka probleem või ei olnud," rääkis Terras.

Tegelikult peaks Terrase hinnangul väga selgelt välja ütlema, et tegemist on agressiooniga Ukraina sõjalaevade vastu ja sellisena tuleb seda ka käsitleda. Ta lisas, et Kertši konflikt tuleb kindlasti arutlusele ka Ukraina-NATO nõukogus.

Terras ütles, et Venemaa tahab Ukrainat survestada, et need Mariupoli elanikud, kes 2014. valisid Ukraina poole, oma poole võita.

Venemaale ei piisa enam Ukrainas nn rohelistest mehikestest, vaid kasutatakse enamaid sõjalisi vahendeid. "Ukraina peab nüüd ennast kaitsma, et järgmised taolised sammud ei juhtuks."

Martin Heremi sõnul on Kertšis toimuv hübriidsõda

Kaitseväe peastaabi ülem, uueks kaitseväe juhataks saav Martin Heremi sõnul ei maksa arvata, et Venemaa otsustas Kertšis Ukrainat järsku rünnata ja siis ära teha.

"Tundub, et tegemist on ettevalmistatud operatsiooniga, kaasatud on erinevad väeliigid. Operatsioon on konkreetse sõnumiga ja pikemas perspektiivis võib sellele järgneda Mariupoli piirkonna majanduse blokeerimine," rääkis Herem.

Ta märkis, et tegemist on hübriidsõjaga, kus tuuakse mängu majandus, järgnevad tõenäoliselt infooperatsioonid, kus pärast öeldakse, et Ukraina on ise provotseerinud. Venemaa on Heremi sõnul väga osav neid asju kombineerima."

Paralleele Eestiga tuues kinnitas Terras Narva pole kindlasti järgmine Venemaa rünnaku ohver ja Herem lisas, et "Eestist ei sõideta mõne tunni ja päevaga üle."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: