Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sildam: valitsuse tervisele mõeldes polnud Reinsalu skalpellivibutus mõistlik

Ränderaamistiku tõttu uuesti lepitusläbirääkimiste pidamisest pole ilmselt huvitatud ükski koalitsioonierakondade juhtidest ning seetõttu polnud Urmas Reinsalu (Isamaa) skalpelliviibutus ehk välisminister Sven Mikserile (SDE) saadetud kriitiline kiri kõige mõistlikum, ütles ajakirjanik Toomas Sildam Vikerraadio saates "Samost ja Sildam".

Alles mõne nädala eest oli koalitsioon ränderaamistiku tõttu lahvatanud erimeelsuste tõttu ohus, kuid pingetest suudeti üle saada. Sel neljapäeval läkitas aga justiitsminister Urmas Reinsalu Mikserile ettepaneku teatada ÜRO-le, et Eesti mitteosalemist Marrakechi rändekonverentsil tuleb tõlgendada kui leppe heakskiitmata jätmist ning Eesti peaks jätma leppe üle hääletamata ka ÜRO peaassambleel.

Sildam märkis, et ükski valitsuserakonna esimees, ei Helir-Valdor Seeder, Jüri Ratas ega Jevgeni Ossinovski pole arvatavasti sellest huvitatud, et see arutelu uuesti valitsuses puhkeks.

"Olgu, ma võin isegi Reinsalust aru saada. Kõige lihtsam tõlgendus on, et see on mingi osa kahevõitlusest Isamaa ja EKRE vahel. Reinsalu vaatas murelikult, kuidas Isamaa, kes väga tugevalt ränderaamistiku vastasusega pilti tuli, on järsku pildist maas, pildis on EKRE seoses meeleavaldusega Toompeal ja vastasseisuga sotsidega. Ja Reinsalu tahtis Isamaa sellega uuesti pildile tuua," pakkus Sildam välja.

"Minu arvates valitsuse tervisele mõeldes võib-olla ei olnud see kõige mõttekam skalpellivibutus," lisas ta.

Teine saatejuht Anvar Samost märkis, et loomulikult ei saatnud Reinsalu seda kirja kogemata. Tahtnuks ta Mikseri käest lihtsalt küsida, oleks ta võinud talle helistada.

"Küsimus on, kas jääb nii, et Sven Mikser vastab Reinsalule midagi umbes samasuguses toonis ja laadis kui Reinsalu Mikserile kirjutas või siis see asi kuidagi eskaleerub. Ma ei näe ühegi valitsuskoalitsiooni kuuluva erakonna reaalset huvi, et jõuda uuesti olukorrani, kus kaks-kolm nädalat tagasi oldi ja laual on jälle see küsimus, kas tuleb hakata öösel mingisuguseid lepitusläbirääkimisi pidama," sõnas Samost.

Tema hinnangul võib Reinsalu taktikat nimetada serva peal kõndimiseks - mingit teemat hoitakse kogu aeg varisemisohtliku serva peal, et sellest vaikselt punkte koguda, tahtmata otseselt kriisi minna. Ühest küljest võib Reinsalust aru saada, sest ta tahab pildis püsida, aga teisalt ei olnud Samost kindel, kas see on mõistlik ja vajalik.

"Reinsalule ja IRL-ile tema juhtimise ajal on olnud iseloomulik, et mingitele asjadele keeratakse vint üle, tehakse üks samm liiga palju," ütles Samost.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: