Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Helme kutsus Isamaa esimeest üles valitsusest lahkuma

{{1544441220000 | amCalendar}}
Mart Helme
Mart Helme Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Eesti konservatiivse rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme saatis Isamaa esimehele Helir-Valdor Seederile kirja, kus kutsub üles Isamaad kui valitsuserakonda peatama ÜRO rändeleppega liitumine ning kui see ei õnnestu, siis Isamaad valitsusest lahkuma.

Helme avaldas kirjas Seedrile heameelt, et Isamaa on selgelt väljendanud vastuseisu ÜRO rändepaktiga liitumisele. Argumendid Marrakechi vastu on Eestis suuresti samad mis Belgias, USAs, Austrias, Lätis või Leedus, leiab EKRE juht, kes samas tõdeb, et neil kui opositsioonierakonnal pole võimalik seda protsessi peatada.

"Küll aga on olemas tegelik jõuõlg valitsusekonnana Sinu juhitaval Isamaal. See nõuab Isamaalt ja tema liidritelt aga sõnadele lisaks tegusid," ütleb Helme, soovitades Isamaal võtta eeskuju Belgia Uus-Flaami Allianssist ja lahkuda valitsusest, näitamaks, et Isamaa ei võta mitte lihtsalt poose, vaid järgib oma põhimõtteid ka siis, kui see toob kaasa ministrikohtadest loobumise.

Helme rõhub ka sellele, et sel kolmapäeval on riigikogu suures saalis lõpphääletusel järgmise aasta riigieelarve. Ilma Isamaa toetuseta seda vastu ei võeta. "Isamaal on veel võimalus nõuda oma koalitsioonikaaslastelt enda seisukohtade arvestamist ning siduda toetus riigieelarvele valitsuse selgesõnalise otsusega mitte toetada ÜRO rändeleppega liitumist," leiab Helme.

"Isamaa on õigustanud oma osalemist vasakpoolses ja venemeelses valitsuses sellega, et hoiab nii ära Eestile kahjulikke otsuseid. Nüüd on käes hetk, kus tuleb näidata reaalsuses, et hoiate ära fataalselt hukatusliku otsuse. Kui te seda teha ei suuda, siis kaob ära ka põhjus jätkata praeguses valitsuses."

"Hea Helir! Kutsun sind üles nõudma valitsuses hädapiduri tõmbamist ÜRO rändeleppega liitumise protsessile ning kui see ei õnnestu, tooma oma erakond valitsusest välja ning peatama riigieelarve vastu võtmise. Näidake selgroogu!," lõpetas Helme.

Seeder: Isamaa tõmbas hädapidurit

Helir-Valdor Seeder teatas vastuskirjas Helmele, et tal on hea meel, et EKRE toetab Isamaa seisukohti ja vastuseisu rändepaktile.

"Kuid ma ei näe, et rändepaktis sisalduvaid ohte saaks ära hoida siis, kui Isamaa lahkub valitsusest. Nagu Sa ise oma kirjaski tõded, pole opositsioonis võimalik ära hoida Eesti toetusavaldust rändepaktile," märkis Seeder.

Seeder juhtis Helme tähelepanu sellele, et Eesti valitsus pole rändepakti toetanud ja seda just Isamaa vastuseisu tõttu.

"Sinu üleskutse tõmmata valitsuses hädapidurit on hiljaks jäänud ja meenutab lahtisest uksest sissemurdmist, sest Isamaa tõmbas hädapidurit juba mitu nädalat tagasi, tõkestades rändepakti toetava otsuse vastuvõtmise valitsuses. Just Isamaa fraktsiooni ja ministrite üksmeelse vastuseisu tõttu pole Eesti valitsus rändepakti toetanud, samuti pole valitsus Isamaa vastuseisu tõttu andnud välisministrile volitust esindada Eestit rändepakti heakskiitmisel," kirjutas Isamaa juht.

Isamaa lahkumine valitsusest tähendaks Seedri hinnangul seda, et valitsuses poleks enam kedagi, kes rändepaktile vastu seisaks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: