Prantsuse peaminister tunnistas vigu "kollaste vestide" protestidele vastamisel

Prantsusmaa peaminister Edouard Philippe.
Prantsusmaa peaminister Edouard Philippe. Autor/allikas: Pierre Villard/SIPA/Scanpix

Prantsusmaa peaminister Edouard Philippe tunnistas, et valitsus tegi vigu nn kollaste vestide protestidele vastamisel.

Peaministri sõnul ei kuulanud valitsus protestijaid piisavalt, vahendas Politico.

"Ma olen jätkuvalt veendunud, et [kollased vestid] tahavad, et me muudaksime riiki. Ma ütlen neile, et jagan nende kärsitust. Me jätkame riigi parandamist, kaasates neid rohkem," lisas Philippe.

Spontaanne ning juhtideta nn kollaste vestide liikumine alustas proteste novembris. Nad protestisid kütuse hinnatõusu ning kavandatud kütusemaksu vastu. Nüüd on valitsus neist plaanidest loobunud.

Protestid laienesid aga üldisemalt president Emmanuel Macroni poliitika vastaseks.

Philippe prognoosib eelarvedefitsiidiks 3,2 protsenti

Peaminister Philippe ütles ajalehe Les Echos, et prognoosib tuleva aasta eelarvedefitsiidiks 3,2 protsenti sisemajanduse kogutoodangust. See tähendab, et Prantsusmaa defitsiit tõuseb üle Euroopa Liidu nõutud kolme protsendi piiri, vahendas Reuters.

"Kollaste vestide" protestide tulemusel tehtud järeleandmised tekitavad Prantsusmaa eelarvesse kümne miljardi euro suuruse augu.

"Meie eesmärk on täita oma lubadused maksimaalselt. See peaks võimaldama valitsusel hoida 2019. aastal defitsiidi 3,2 protsendi juures," sõnas Philippe.

Macron kuulutas eelmisel nädalal selleks, et teha "kollaste vestide" protestide tõttu järeleandmisi, et vaesemate töötajate palgad tõusevad ning enamiku pensionäride makse kärbitakse.

Enne Macroni uusi otsuseid oli Prantsusmaa eelarvedefitsiidi prognoos 2019. aastaks 2,8 protsenti.

Euroopa Komisjoni majandusvolinik Pierre Moscovici ütles neljapäeval, et defitsiidi tõus üle kolme protsendi võib olla vastuvõetav, kui see on ajutine.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: