Trump kohtus Iraagis ja Saksamaal USA sõduritega

{{1545854700000 | amCalendar}}
Donald Trump Iraagis
Donald Trump Iraagis Autor/allikas: REUTERS/SCANPIX

USA president Donald Trump saabus kolmapäeval etteteatamata visiidile Iraaki kohtuma oma ametiajal esimest korda sõjatsoonis teenivate Ühendriikide sõduritega. Hiljem külastas ka Saksamaal teenivaid USA sõdureid.

Trump maandus Bagdadist läänes asuvas Al-Asadi õhuväebaasis Iraagi aja järgi kell 19.16 (Eesti aeg 18.16), ütles AFP korrespondent.

AP andmeil veetis Trump Iraagis kolm ja pool tundi ning lisaks abikaasale Melaniale saatis teda visiidil riikliku julgeoleku nõunik John Bolton. Kõnekas on eelmisel nädalal protestiks presidendi otsuse vastu USA sõdurid Süüriast ära tuua ametist lahkumisest teatanud kaitseminister James Mattise eemalejäämine.

Trump külastas Iraaki nädal pärast ootamatut otsust viia 30 päeva jooksul USA väed välja naaberriigist Süüriast, kus nad toetavad kurdi rahvakaitseüksusi (YPG) ja Süüria Demokraatlikke Jõude (SDF) võitluses ISIS-e vastu.

Trump kohtus Iraagis Ühendriikide diplomaatide ja kõrgete sõjaväelastega, soovis sõduritele häid pühi ja pidas neile kõne.

"Me ei ole enam naerualused. Meie riiki on taas austama hakatud," ütles president kõnes sõduritele. 

Samas rõhutas Trump, et "Ühendriigid ei saa jätkata tegutsemist maailmapolitseinikuna".

Trump ütles, et tal on võimalik Süüriast väed välja viia tänu USA saavutatud sõjalisele edule, kuid lisas, et Iraagist vägede väljaviimise plaani tal ei ole.

"Teile ei anta rohkem aega. Teil on olnud seda piisavalt," ütles president enda sõnul USA kindralitele ja lubas, et Ühendriikide sõdurid viiakse Süüriast välja "jõuliselt, hoolikalt ja korrapäraselt".

Ühendriikidel on Iraagis üle 5000 sõduri, kes saadeti pärast 2014. aastat riiki tagasi toetama Iraagi julgeolekujõude ja kurdi pešmergat võitluses äärmusrühmituse ISIS vastu.

Sõjategevus ISIS-e vastu on nüüdseks riigis lõppenud, ehkki äärmusrühmitusel on endisel võime aeg-ajalt rünnakuid korraldada.

"Ütlesin algusest peale selgelt, et meie missioon Süürias oli jätta ISIS ilma selle sõjalistest kantsidest," sõnas Ühendriikide president Al-Asadi õhuväebaasis peetud kõnes.

"Kaheksa aastat tagasi läksime sinna ja me ei lahkunudki," ütles ta. "Nüüd me teeme asju õigesti ja viime töö lõpule."

Trumpi sõnul on Türgi president Recep Tayyip Erdoğan nõustunud likvideerima ISIS-e riismed Süürias. USA kohalolek Süürias ei olnud kavandatud "tähtajatuna", lausus ta ja lisas, et Süüria ülesehitamise eest peaksid maksma teised rikkad riigid.

"Piirkonna riigid peavad oma panust suurendama ja võtma enda kanda suurema vastutuse oma tuleviku eest," ütles USA riigipea.

Trumpi on kodumaal kritiseeritud asjaolu tõttu, et ta pärast presidendi ametiaja algust 2017. aasta jaanuaris sõjatsoonis teenivaid USA sõdureid varem külastanud.

Trump saabus Saksamaale kohtuma USA sõduritega

Trump saabus ööl vastu neljapäeva Saksamaal asuvasse sõjaväebaasi teisele etteteatamata külaskäigule välismaal teenivate Ühendriikide sõdurite juurde.

Presidendi lennuk peatub Ramsteini õhuväebaasis tankimiseks ja presidendil avanes võimalus kohtuda baasis paiknevate USA sõduritega.

President ja esimene leedi Melania Trump kätlesid sõduritega, vestlesid nendega ja poseerisid ühispiltideks. Mõned sõjaväelased palusid Trumpil allkirjastada "Teeme Ameerika taas suureks" hüüdlausega nokamütse.

Toimetaja: Marek Kuul, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: