Reps ei välista Kohtla-Järve eesti kooli ajutist edasi tegutsemist

Ei ole välistatud, et Kohtla-Järvel võib pärast riigigümnaasiumi avamist esialgu eraldi tegutsema jääda ka eestikeelne kool, ütles haridusminister Mailis Reps Vikerraadio saates "Uudis+".

Kohtla-Järvel alustab sel aastal tegevust riigigümnaasium, kus alustavad koos õppimist seni eraldi eesti- ja venekeelses gümnaasiumis käinud õpilased. Seejuures jäävad eesti emakeelega õpilaste osakaal selgesse vähemusse. ja on avaldatud muret, et piirkonna lastel pole enam võimalust saada eestikeelset gümnaasiumiharidust.

Repsi sõnul tagab riik, et riigigümnaasiumis saab õppida täies ulatuses eesti keeles, kuid pingeallikaks on kartus, et suures koolis kaob kogukonnatunne.

"Loomulikult kuuled koridorides, sööklas, raamatukogus eesti keele asemel pigem vene keelt ja see on pingeallikas. /.../ Mis puudutab direktorit, siis oleme haridusministeeriumis otsustanud, et kõigepealt saadame kohale eksperdid ja nad vaatavad läbi õppekava, sisu, eesmärgid. Saavad kokku nii ühe kui teise poole kogukonnaga," loetles minister.

Ta lisas, et kõik osapooled tuleb laua taha kutsuda ja murekohti vaadata ning kui tõepoolest tundub, et Kohtla-Järve riigigümnaasiumi direktoriks valitud Irina Putkonen ei ole sildu ehitav inimene, siis tuleb teha vastavad korrektuurid.

"Aga ma täna ei julge veel öelda, et ta kindlasti ei ole see inimene või on," ütles Reps, kes on enda sõnul Putkoneniga kohtunud vaid ühe korra ja sedagi põgusalt.

Otsustada Kohtla-Järve riigigümnaasiumit mitte teha on praegu Repsi sõnul juba hilja, sest ehitus käib.

"Tõepoolest, eestikeelne kool on ka kaalunud võimalust, et nad jäävad vähemalt esialgu eraldi. Me ei välista ministeeriumi poole pealt ka seda, aga tuleb ka tunnistada, et tegemist on üsna väikse kooliga ja laste arv seal ei kasva, vaid on pigem kahanemas," sõnas ta. "Aga jah, me ei välista seda võimalust, et vähemalt esialgu nad võib-olla mingit aega toimetavad omaette ja siis saab tasapisi kogukonnaga rääkida."

Selline asjade korraldus tekitaks samas probleemi, et kui selles piirkonnas on tublisid eestikeelseid õpetajaid, töötavadki nad Järve koolis, kuid häid õpetajaid tahetakse kutsuda tööle riigigümnaasiumi. Kui aga Järve gümnaasiumist õpetajaid tööle ei tule, peab neid kaugemalt meelitama.

Keskerakonna valimisprogrammis on lubadus tagada lapsevanematele võimalus panna oma laps eestikeelsesse, kakskeelsesse, vene- või muu õppekeelega lasteada või muusse üldhariduskooli. Repsi sõnul toetab ka Keskerakond eestikeelsele õppele üleminekut, ent sõnastas programmi ettevaatlikult seepärast, et jõu, karistamise ja trahvidega muudatusi ellu viies ei muutu ei Narvas, Sillamäel, Kohtla-Järvel ega Jõhvis mitte midagi.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: