Maas: Kertši väina laevasõiduvabadust võiksid tagada Berliin ja Pariis

{{1547812020000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Saksa välisminister Heiko Maas ütles reedel, et kuigi praegu on laevasõiduvabadus Kertsi väinas tagatud, võiksid Saksamaa ja Prantsusmaa sellesse protsessi oma panuse anda.

"Praegu on Kertši väina läbimine tagatud, kõik osapooled tunnistavad seda," ütles Maas Moskvas pressikonverentsil pärast läbirääkimisi oma Vene kolleegi Sergei Lavroviga.

"Me muidugi jätkame rääkimist sellest, milles Vene president Vladimir Putin ja Saksa kantsler Angela Merkel Buenos Aireses kokku leppisid, et Saksamaa ja Prantsusmaa võiksid kuidagi dokumenteerida, et läbisõit on tagatud," märkis Maas.

"Arvan, et sellest võiks saada suhtlemisteema lähinädalateks. Täna me selles kokku ei leppinud, kuid me oleme koos Prantsumaaga avatud edasiseks dialoogiks, et mängida siin mingit osa, võtta enda peale mingi ülesanne," ütles Saksa minister.

Lavrov: Putin nõustus Saksa ja Prantsuse ekspertide minemisega Kertši väina

Vene President Vladimir Putin nõustus Saksa kantsleri Angela Merkeli ettepanekuga lubada Saksa ja Prantsuse asjatundjad Kertši väina, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov reedel.

"Juba rohkem kui kuu aega tagasi palus Saksa kantsler Angela Merkel president Putinit lubada Saksa asjatundjatel Kertši väina kanti tulla ja vaadata, kuidas seda läbitakse, arvestades, et seal on vaja järgida ohutusnõudeid... Ja president Putin nõustus otsekohe," ütles Lavrov pressikonverentsil Saksa välisministri Maasiga.

Ta lisas, et mõni aeg hiljem palus Merkel luba võtta kaasa ka Prantsuse asjatundjad, millega Putin samuti nõustus.

Lavrovi sõnutsi edastas Maas talle ettepaneku, mis "pakib" selle lihtsa reisi mingisse dokumenti, mis tuleb kooskõlastada Ukrainaga.

"Ütlesime ausalt, et kui meie ametivennad on huvitatud sellest, mida president Putin lubas kantsler Merkelile, siis võib seda teha täna, homme, suvalisel ajal. Kui asja iva seisneb vajaduses kõige selle rüütamises mingisse poliitilisse protseduuri, milles ka Ukraina pool langetab mingeid otsuseid, siis võime sattuda samasugusesse olukorda, kus Normandia formaat nn Steinmeieri vormeliga," sõnas Vene minister. 

Maas täpsustas seepeale, et pakkus reedestel läbirääkimistel Lavrovile, et Saksa- ja Prantsusmaa hakkavad tegelema vaba laevasõidu küsimustega Kertši väinas ja et Venemaal ei saanud sellega seoses varem teavet olla.

"Rääkisime täna sellest, et Saksa- ja Prantsusmaa hakkavad tegelema selle küsimusega kui Normandia formaadi partnerid," ütles ta.

Saksamaa kutsub Venemaad uut võidurelvastumist ära hoidma

Maas kutsus reedel Venemaad hoidma ära USA-ga allkirjastatud keskmaa tuumajõudude leppe INF lagunemine, mis tooks kaasa uue võidurelvastumise.

Maas soovitas Venemaal hävitada raketid, mis USA väitel lepet rikuvad.

USA president Donald Trump hoiatas eelmisel aastal, et Ühendriigid lahkuvad 1987. aastal sõlmitud leppest, sest Venemaa rikub seda.

Vene välisminister Sergei Lavrov väitis Maasile vastates, et Venemaa ei ole INF-i kunagi rikkunud, kuid USA ametnikud olevat öelnud Moskvale, et nende otsus on lõplik.

USA on lubanud lahkuda leppest veebruari algul, kui Venemaa rikkumisi ei lõpeta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: