Iiri välisminister manitses Briti seadusandjaid Euroopat kuulama

Iiri Vabariigi välisminister Simon Coveney BBC eetris.
Iiri Vabariigi välisminister Simon Coveney BBC eetris. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Briti seadusandjad, kes püüavad algaval nädalal survestada peaminister Theresa Mayd Brexiti-leppe tingimuste üle uuesti läbi rääkima, peaksid tähele panema Euroopa Liidu hoiatust, et see ei õnnestu, ütles pühapäeval Iiri välisminister Simon Coveney.

Coveney märkis, et Brüssel ei nõustu kunagi Brexiti toetajate katsetega tühistada vastuoluline kaitsemeede Iiri piiri osas või sellele ajalised piirid seada.

"Kuulake, mida inimesed Euroopas räägivad," ütles ta BBC televisioonile, lisades, et May Brexiti-lepe on tasakaalustatud pakett, mis ei muutu."

"Euroopa Parlament ei ratifitseeri kokkulepet, milles kaitsemeede puudub, nii lihtne see ongi," lisas ta. 

May ja Brüsseli kokkuleppes, mille Briti parlament eelmisel nädalal tagasi lükkas, nähakse ette Ühendkuningriigi jäämine EL-i tolliliitu kuni kaubandusleppe sõlmimiseni, et vältida niinimetatud kõva piiri Iirimaa ja Põhja-Iirimaa vahel.

Briti parlament hääletab teisipäeval muudatuste üle, millega püütakse leppeta Brexitit ära hoida. Üks võimalustest on lahkumistähtaja edasilükkamine, kui kokkuleppele ei jõuta.

Üha rohkem ministreid on hoiatanud, et ei toeta potentsiaalselt katastroofilist stsenaariumi, mille kohaselt lahkub Ühendkuningriik EL-ist leppeta. 

Euroopa Komisjon tunnistas sel nädalal, et ilma leppeta taastab ta kontrolli Iirimaa piiril, mis omakorda võib õõnestada Põhja-Iiri rahuprotsessi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: