Pärast 2025. aastat tuleb Tallinnas osale lasteaedadest uus otstarve leida

Lasteaed.
Lasteaed. Autor/allikas: Elmo Riig/Sakala/Scanpix

Kui lähiaastatel püsib Tallinnas nõudlus lasteaiakohtade järele, siis pärast 2025. aastat hakkab see kiiresti vähenema ning tõenäoliselt tekib vajadus leida väiksematele või kehvemas asukohas lasteaiahoonetele uus otstarve, selgus Tallinna haridusameti tellimusel valminud mahukast uuringust.

Uuringu kohaselt on kuni kuueaastaste laste arv aastatel 2013-2015 Tallinnas seitsme protsendi võrra vähenenud, kuid kuna ema keskmine vanus lapse sünnil on kiiresti kasvanud, on sündide arv 1980. aastate suure põlvkonna toel siiski üsna kõrge püsinud ja lähima viie kuni seitsme aasta jooksul kiiret lasteaikohtade nõudluse vähenemist ei tule.

Nõudlus võib mõnedes linnaosades isegi kasvada - nendeks on kesklinn, Kristiine, Mustamäe ja Põhja-Tallinn, kuid Haaberstis, Lasnamäel, Pirital ja Nõmmel kahaneda.

Kuni 2025. aastani kestab üsna stabiilne periood, pärast seda aga langeb nõudlus alushariduse järele kiiresti. Järgmise viie aastaga väheneb see üle viiendiku ning kuni aastani 2035 veel umbes viiendiku.

Aastal 2035 võiks Tallinnas lasteaialapsi praeguste arengute jätkumisel olla umbes 15 000.

"Eelnevast tulenevalt ei ole mingit põhjust Tallinna linna tervikvaates täiendavaid lasteaiakohti suures mahus juurde luua. Samas võib sõltuvalt kinnisvaraarenduse realiseerimisest lisakohtade loomise vajadus teatud piirkondades (näiteks Kesklinnas või Põhja-Tallinnas) siiski esineda, kuid samal ajal teib mitmetes piirkondades ruumi juurde," märgitakse uuringus.

Suuremat lasteaedade sulgemist ja hoonetest loobumist ei ole uuringu kohaselt kuni 2025. aastani võimalik teha, küll aga on lasteaedu renoveerides mõistlik eelistada suuremaid ja logistiliselt paremas asukohas olevaid lasteaedu ning arvestada, et pärast 2025. aastat tekib tõenäoliselt vajadus leida uus kasutusotstarve väiksematele või ebasoodsamas kohas asuvatele ja suuremaid investeeringuid vajavatele lasteaiahoonetele.

Uuringus tuuakse välja, suurema nõudlusega piirkondades võib hoolekogu nõusolekul ja ruumi piisamisel kaaluda laste arvu suurendamist nii aia-, liit- kui sõimerühmades või lisakohtade loomist ajutiste lahenduste, näiteks moodulite abil.

Väheneva nõudlusega piirkondadele pakutakse aga lahendust avada sobitus- ja erirühmi, et katta suuremat nõudlus erivajadusega lastele pakutavate lahenduste järele.

Kohtades, kus lasteaed asub koolimaja lähedal, soovitab uuring kaaluda algklasside toomist lasteaiahoonetesse, et põhikoolikohtade suurt nõudlust katta.

Kui aga lasteaed jääb pooltühjaks, saab seda kasutada asenduspinnana remondis olevate asutuste, näiteks koolide jaoks.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: