Briti peaminister kiitis edusamme kohtumisel Junckeriga

{{1550649120000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Briti peaminister Theresa May kiitis kolmapäeval edusamme kohtumisel Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga, kellega arutati taas Brexiti teemadel.

May hinnangul oli kohtumine konstruktiivne ja selle käigus räägiti muu hulgas tagatistest Iiri teemaga seoses.

"Seega oli seal edasiminekuid," sõnas May.

Juncker ütles päev varem, et Brexiti-rindel ei ole piisavalt märke edenemisest, et oodata tulemusi kolmapäevaks kavandatud kohtumiselt Mayga.

May soovib, et novembris Euroopa Liiduga saavutatud lahkumislepe, mille Briti parlament tagasi lükkas, avataks uuesti. Ta loodab, et muutus niinimetatud Iiri kaitsemeetme sõnastuses võiks veenda parlamendiliikmeid lepet toetama.

EL ei soovi aga lepet avada ega uusi läbirääkimisi. Suurbritannia peaks EL-ist lahkuma 29. märtsil.

Juncker ütles teisipäeval Saksamaal Stuttgartis ajakirjanikele: "Ma kohtun proua Mayga homme õhtul, aga asi ei ole piisavalt liikunud, et ma võiksin eeldada produktiivset arutelu."

Brexiti-minister lubas uusi ettepanekuid

Briti Brexiti minister Stephen Barclay teatas varem, et Suurbritannia esitab kolmapäeval Euroopa Liidule uued ettepanekud Brexiti asjus.

Barclay sõnul on kokkuleppe saavutamine Suurbritannia huvides, vahendasid ERR-i teleuudised.

"Meil on järgmistel päevadel kavas tehnilised läbirääkimised. Pühendume lahenduse leidmisele. Riigi huvides on leppe kindlustamine, et minna edasi sellega, mida äriringkonnad on konkreetselt nõudnud. Tahame leppega kindlustada Euroopa Liidu kodanike õigused ja meie kodanike õigused Euroopas," selgitas minister.

Rahandusminister Philip Hammond ütles teisipäeva õhtul, et praeguseks on selge, et Euroopa Liit ei hakka kaaluma nn Iiri varuplaani asendamist.

May EL-i ja Araabia Liiga kohtumisel Brexitist ei räägi

Briti peaminister Theresa May sõidab sel nädalavahetusel Euroopa Liidu ja Araabia Liiga tippkohtumisele, kuid ei kaaperda kohtumist Brexiti teemaga, kinnitasid kolmapäeval ametiisikud. 

Esmakordne EL-i ja Araabia Liiga tippkohtumine algab Egiptuse Punase mere kuurordis Sharm el-Sheikhis pühapäeval. 

Briti kõrge valitsusametnik lubas, et May ei püüa rääkida Brexitist oma Euroopa kolleegidega, keda on oodata kohtumisele üle kahekümne. 

"On tähtsaid ühiseid väljakutseid, mida Araabia Liigaga arutada, nagu näiteks julgeolekukoostöö," ütles ametnik ajakirjanikele. 

"See kohtumine ei ole Brexitist ning peaminister ei kavatse seda selliseks pöörata," märkis ta. 

"Tippkohtumistel peab peaminister alati terve rea kahepoolseid kohtumisi ja jutuajamisi ning ta loomulikult jätkab ta teiste liidritega suhtlust Brexiti teemal."

"Kuid see ei ole Euroopa Ülemkogu ega koht, kus Euroopa Ülemkogu otsuseid langetataks" 

Iiri peaminister Leo Varadkar, kelle riik on Londoni ja Brüsseli vaidluses kesksel kohal, võtab samuti tippkohtumisest osa. 

Osalema oodatakse ka Euroopa Ülemkogu alalist eesistujat Donald Tuski ja Euroopa Komisjoni presidenti Jean-Claude Junckerit.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: