Juncker peab võimalikuks Brexiti edasilükkamist

Euroopa Liidu lipp Briti parlamendihoone juures.
Euroopa Liidu lipp Briti parlamendihoone juures. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ei välistanud usutluses Stuttgarter Zeitungile, et Brexit võidakse hilisemale ajale edasi lükata ja Suurbritannia osaleb sel viisil tänavu mais veel Euroopa Parlamendi valimistel.

"Euroopa Komisjoni esimees ei välista enam brittide  osalemist maikuistes Euroopa Parlamendi valimistes," kirjutab ajaleht, kuid tal on raske kujutleda, kuidas nad uuesti Euroopa valimistele lähevad. 

"See oleks ajalooline nali," sõnas poliitik.

"Brexiti küsimuses on tunne nagu enne kohut või avamerel. Kõik on jumala kätes," märkis ta.

Euroopa Parlamendi valimised toimuvad 23. mail,  Suurbritannia peaks EL-ist läinud olema 29. märtsiks, kuid osapooled ei suuda lahkumistingimustes kokkuleppele jõuda. Leppeta Brexiti vastu on aga suur osa Briti parlamendist ja avalikkusest.

Theresa May sõidab kolmapäeval Brüsselisse

Juncker võõrustab kolmapäeval Briti peaministrit Theresa Mayd, kellega arutatakse Brexiti kriisi.  

Junckeri pressiesindaja Margaritis Schinas ütles ajakirjanikele, et kohtumine leiab aset EL-i peakorteris Brüsselis kell 18.30.

May lubas laupäeval, et peab lähipäevadel iga Euroopa Liidu liikmesriigi liidriga kõnelusi Brexitiga seotud ummikseisu lahendamiseks.

May kutsus kirjas oma konservatiivse partei seadusandjatele "liikuma kaugemale sellest, mis meid lõhestab". Peaministri sõnul peavad seadusandjad ohverdama oma isiklikud eelistused kõrgemate rahvuslike huvide nimel.

Vaid mõni nädal enne kavandatavat lahkumist Euroopa Liidust lükkas parlament sel neljapäeval suuresti sümboolsel hääletusel tulemusega 303-258 tagasi valitsuse ettepaneku, mis kiitnuks heaks selle järgnevad sammud uue lahkumisleppe tagamiseks EL-iga.

May nimetas laupäevases kirjas hääletustulemust "pettumust valmistavaks", kuid kinnitas, et ta jätkab püüdlusi, tagamaks muudatused niinimetatud Iiri kaitsemeetme asjus.

Ta märkis samas, et "meie partei saab teha seda, mida ta on teinud minevikus nii tihti - liikunud kaugemale sellest, mis meid lõhestab ja tulnud kokku selle taha, mis meid ühendab".

May kinnitas, et sõidab järgmisel nädalal uuesti Brüsselisse, et pidada kõnelusi Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga.

Briti Brexiti-minister Steve Barclay kohtus esmaspäeval Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier'ga, et arutada Briti seadusandjate "töögrupi" koostatud ettepanekuid Iiri kaitsemeetme küsimuses.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: