Kaljulaid ja Luik osalevad Müncheni julgeolekukonverentsil

Kaitseminister Jüri Luik
Kaitseminister Jüri Luik Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

President Kersti Kaljulaid ja kaitseminister Jüri Luik osalevad 15.-17. veebruarini toimuval Müncheni julgeolekukonverentsil.

Kaljulaid osaleb Ukraina tulevikku puudutaval arutelul ja räägib noortefoorumil tehnoloogiadiplomaatiast. 

Reede õhtupoolikul osaleb president Kaljulaid koos NATO asepeasekretäri Rose Gottemoelleriga avalikul arutelul [email protected], kus vaadatakse tagasi alliansi 70-aastasele tegevusele ning räägitakse, kuidas ollakse kohanenud muutunud julgeolekuolukorraga.

Laupäeval on Eesti riigipea peakõneleja Müncheni iga-aastasel Ukraina arutelul, mis keskendub sel aastal märtsis toimuvatele presidendivalimistele, julgeolekuolukorrale riigis ja vajadusele jätkata reformide ning õigusriigi tugevdamisega. Arutelust võtavad osa ka presidendikandidaadid Julia Tõmošenko ja Anatoliy Grytsenko. 

Pühapäeval on president Kaljulaid aukülaline traditsioonilisel Müncheni noortefoorumil, kus kõneleb tehnoloogia mõjust välispoliitikale. Varasematel aastatel on foorumil esinenud näiteks endine Ameerika Ühendriikide diplomaat ja poliitik ning Nobeli rahuauhinna laureaat Henry Kissinger, Saksamaa poliitik ja eelmine rahandusminister Wolfgang Schäuble ning ka president Toomas Hendrik Ilves. 

Lisaks on kolme päeva jooksul plaanis mitmed kahepoolsed kohtumised ja kümmekond intervjuud nii rahvusvahelisele kui kodumaisele meediale. 

1963. aastast korraldatav Müncheni julgeolekukonverents on olulisim atlandiülene julgeoleku- ja välispoliitika alane arutelu, kus sel aastal räägitakse muude teemade seas ka sellest, kui enesekindlalt Euroopa Liit oma tulevikku vaatab.

Samuti on arutluse all relvastuskontrolli tulevik ja kaitsepoliitiline koostöö ning kliimamuutuste ja tehnoloogia arengu mõju sisepoliitikale. Konverentsil osalevad kümned riigipead ja valitsusjuhid, suurettevõtete juhid, mõttekodade esindajad ja valdkonna teadlased.

Luik kohtub kindral Scapparrotti ja kolleegidega

Kaitseminister Luik kohtub reedel NATO Euroopa vägede ülemjuhataja, USA kindrali Curtis Scapparrottiga, et arutada kaitseküsimusi ja peagi avatava NATO Põhjadiviisi staabiga seotud teemasid, teatas kaitseministeerium.

Laupäeval esineb kaitseminister Luik koos Leedu välisministi Linas Linkevičiuse ja kaitseekspertidega Eesti Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse korraldatavas paneeldiskussioonis Balti riikide julgeoleku teemal.

Samuti kohtub kaitseminister konverentsi äärealal erinevate Euroopa riikide kaitseministritega.

RKK uurib Münchenis, kuidas kaitsta Balti riike

Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus (RKK) korraldab mainekal Müncheni julgeolekukonverentsil kõrgetasemelise kõrvalürituse, kus uurib kaitse- ja julgeolekupoliitika ekspertidelt, kuidas kaitsta Balti riike.

Laupäeval toimuval julgeolekukonverentsi kõrvalüritusel jagavad arvamusi Eesti kaitseminister Luik, Leedu välisminister Linkevičius, NATO endine abipeasekretär kaitsepoliitika ja -planeerimise valdkonnas erukindralleitnant Heinrich Brauss ning George G. Marshalli nimelise Euroopa Julgeoleku-uuringute keskuse rahvusvaheliste ja julgeoleku-uuringute kolledži dekaan Andrew Michta, edastas RKK.

"Krimmi annekteerimine ja sõda Kagu-Ukrainas sundisid NATO-t kollektiivkaitse lubadust meenutama ning paigutama liitlasväed Balti riikidesse ja Poola. See oli kahtlemata oluline heidutus, millel on olnud märkimisväärne mõju," märkis RKK direktor Sven Sakkov, kes suunab arutelu Münchenis. "Venemaa ei ole siiski heitunud ning liitlastel peab olema plaan ka kõige mõeldamatumaks stsenaariumiks. Kus aga jookseb siin piir heidutuse ja provokatsiooni vahel? Kas vajame USA sõjalist kohalolekut Balti riikides?"

Müncheni julgeolekukonverents on viie aastakümne jooksul kasvanud maailma üheks mõjukaimaks rahvusvahelise mõttevahetuse areeniks, kuhu kogunevad ligi poolsada riigi- ja valitsusjuhti, välis- ja kaitseministrit ning arvukalt suurimate rahvusvaheliste organisatsioonide ja tunnustatud mõttekodade esindajaid.

Sel aastal keskendub konverents senise reeglitele põhineva liberaalse maailmakorra purunemisele; Euroopa Liidu rollile julgeoleku ja stabiilsuse taastamisel; suurvõimude USA, Hiina ja Venemaa võimuvõitlusele; uuele võidurelvastumise ohule ning kliima, rände ja tehnoloogia mõjule rahvusvahelises julgeolekus.

Kes veel osalevad?

Käesoleval aastal esindavad USA-d näiteks asepresident Mike Pence ning ligi 40 rahvasaadikut kongressist, sealhulgas demokraadist esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi.

Venemaalt on kohal välisminister Sergei Lavrov ja mitmed duumasaadikud, Hiinast saabub aga kommunistliku partei keskkomitee liige Yang Jiechi.

Prantsusmaad ja Saksamaad esindavad samuti välisministrid, vastavalt Jean-Yves Le Drian ja Heiko Maas. Soomet aga esindab president Sauli Niinistö.

Konverentsi avavad Saksamaa kaitseminister Ursula von der Leyen ja tema Briti kolleeg Gavin Williamson.

Seekord saabub konverentsile ka palju Aafrika riikide esindajaid.

Lisaks ametlikule programmile on konverentsi oluliseks osaks selle kõrval toimuvad kahepoolsed kohtumised, mis on sageli osutunud verstapostideks rahvusvahelistes suhetes.

Väljaanne Politico teeb ka julgeolekukonverentsi otseblogi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: