Novikov: koalitsioon EKRE ja Isamaaga on pragmaatiline valik

{{1552388520000 | amCalendar}}
Tallinna abilinnapea Andrei Novikov
Tallinna abilinnapea Andrei Novikov Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tallinna abilinnapea Andrei Novikovi sõnul on Keskerakonna juhatuse otsus alustada koalitsioonikõnelusi Isamaa ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE) pragmaatiline valik, mille tingis kohtade jaotus riigikogu uues koosseisus.

"Küsimus on lõpuks selles, milliseid valimiseelseid lubadusi me saame ellu viia, kuna seda saab teha ainult valitsuse koosseisus. Reformierakond pakkus meile sisuliselt võimalust tulla nooremaks partneriks koalitsiooni, mis hakkab ellu viima ainult reformarite valimiseelseid lubadusi. See ei saa olla koalitsioonis osalemise eesmärk, me oleme huvitatud nende lubaduste täitmisest, mis meie valimiste eel andsime. Seda ulatuses, mis on võimalik tänase parlamendimatemaatika raames," rääkis Novikov ERR-ile.

Vaatamata sellele, et koalitsioon EKRE-ga võib olla Keskerakonna venekeelsete valijate jaoks väga ebamugav, leiab Novikov, et erakonnal ei ole muud võimalust.

"Praegu ei valinud me mitte kõige lihtsamat teed ega kõige kergemat partnerit. Aga seda enam - see on ainus variant täita midagi (oma lubadustest - ERR) või hoida ära lubaduste elluviimine, mis on otseselt Keskerakonna seisukohtade vastu - näitaks neid, mis puudutavad tasuta ühistransporti, haridusküsimusi ja muud," ütles Novikov.

Tema hinnangul sõltub koalitsiooni moodustamine EKRE-ga sellest, mil määral on partnerid valmis teineteisele järeleandmisi tegema.

"Kõik sõltub (võimaliku koalitsioonilepingu) tingimustest. Keskerakond ütles kohe, et ei lähe koalitsiooni lihtsalt selleks, et jääda valitsusse. Sellest, mil määral kajastab koalitsioonileping meie valimiseelseid lubadusi, sõltub ka meie otsus," rõhutas Novikov.

Dmitrijev: minu esimene valik olnuks Reformierakond

Riigikogu keskerakondlasest liige Dmitri Dmitrijev tunnistas, et oleks eelistanud koalitsiooni loomist Reformierakonna ning peab kokkuleppele jõudmist Isamaa ja EKRE-ga märksa keerulisemaks.

"Minu esimeseks valikuks oleks olnud kokkulepe kahe partneri - Keskerakonna ja Reformierakonna - vahel. Läbirääkimised kolme osapoole - Keskerakonna, EKRE ja Isamaa - vahel on palju keerulisem variant," ütles Dmitrijev ERR-ile.

"Ma ei suuda näha, kuidas me jõuame kompromissile mitmes küsimuses. Tore, kui see nende läbirääkimiste käigus saavutatakse, aga ma kahtlen, et EKRE taandub oma positsioonidest, mis erakond on varasemalt parlamendis välja öelnud. Keskerakonnal on nüüd väga raske hoida oma liini ja viia ellu valijatele antud lubadused. Eesmärgiks ei ole ju kuulumine valitsusse, vaid teha võimalikult palju oma valijate jaoks," rääkis riigikogu lahkuva koosseisu liige.

Dmitrijev rõhutas siiski, et kuna ta ei ole Keskerakonna juhatuse liige, siis ta ei osalenud koosolekul, kus otsus Isamaa ja EKRE koalitsioonikõnelustele kutsuda tehti ning seetõttu ei tea ta otsuse kõiki tagamaid.

Dmitrijev sai 2015. aastal riigikogu liikmeks Euroopa Parlamenti pääsenud Yana Toomi asendusliikmena, tänavustel valimistel kogus ta Ida-Virumaal 943 häält, kuid Keskerakonna nimekirja neljanda numbrina ringkonnas ta riigikokku ei pääsenud.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: