Tõnis Leht: potentsiaal senise poliitilise suuna muutuseks on olemas

Politoloog Tõnis Leht ütles "Aktuaalse kaamera" otsestuudios, et mõistab nii EKRE, Keskerakonna kui ka Isamaa konservatiivset ühisosa. Ta märkis, et uuel kolmikliidul on potentsiaali Eesti senise poliitilise joone muutmiseks.

Milline on see ideoloogiline ühisosa, millele see kolmikliit võiks toetuda?

See kolmikliit saaks olema Eesti lähiajaloo kõige konservatiivsem valitsus. Ilmselgelt ei saa see olla rahvuskonservatiivne teema või siis venelaste, vene keele, eesti keele küsimus. Aga piisavalt palju on siiski nii EKRE ja Isamaa poolt kui ka Keskerakonna, nii valijate, venekeelsete valijate kui ka poliitikute poolt sellist konservatiivset maailmavaadet, mis võimaldab näiteks kooseluseaduse, seksuaalvähemuste ja muude vähemuste teemal leida sellist kriitilist ühisosa. Samuti immigratsiooni teemadel leida ühisosa, mis kõnetab kõigi valijaid. Ja ka Euroopa Liidu suunal on võimalik selline skeptilisem joon.

Nii, et Eesti ikkagi mingit pööret on tegemas?

Ma usun küll, jah, et siin potentsiaal senise joone muutuseks nii mitmeski suunas on olemas.

Ma saan aru, et läbirääkimistel langetati täna põhimõtteline otsus, et Eesti jätkab EL-i ja NATO-sse kuulumist. Üsna kõnekas, et selliseid teemasid arutatakse 2019. aastal koalitsioonikõnelustel. Milliseid põhimõttelisi valikuid veel neil kõnelustel oodata võiks?

Tõepoolest, see on natuke kummastav rõhuasetus. Samas natukene ka rahustav, kui see teema veel oleks laual, kus me siis omadega oleksime? Aga tõepoolest - euroskeptilien noot võiks olla üks selline muutus, mis potentsiaalselt tulla võib. Eriti EKRE jaoks on see olnud väga oluline teema kogu nende eksistentsi jooksul, aga ka valimiskampaanias. Neid teemasid ja nihkeid on potentsiaalselt ju veel. Võtame kasvõi järjest: kooseluseaduse küsimus, mida on võimalik tagasi keerata, Rail Balticu vastasus. Neid asju, mida näiteks ka Keskerakonna senine joon peaks muutma, on mitmeid.

Pannes kõrvuti reformierakonna universaalse tulumaksuvabastuse ja EKRE-Isamaa valimisprogrammid, siis kui tõsiseltvõetav tundub Jüri Ratase jutt, kolmikliiduga saab keskerakond realiseerida rohkem oma lubadusi? Või on see ikkagi ettekääne jääda peaministritoolile?

Peaministritoolist kinni hoidmine kindlasti on Ratase üks tähtis eesmärk. Seda iseenesest ei saa talle ette heita. See on poliitilise loogika alus. Aga Reformierakonnaga koalitsioonis, jah, ilmselt oleks natuke lihtsam laiemat ulatust oma lubadusi täita, aga samas Keskerakonna selline sotsiaalpoliitika, pensionitõusu lubadus, see on teema, mis ilmselt sobib ka Isamaale ja EKRE-le. Seal on ühisosa olemas, aga rida muid teemasid on ka Keskerakonna jaoks keerulised.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: