Eesmaa: ma ei ole kuulnud, et Ratas oleks välistanud koostööd EKRE-ga

Keskerakonna juhatuse liige Enn Eesmaa ütles "Ringvaatele" antud intervjuus, et tema ei ole kuulnud, et Keskerakond või Jüri Ratas oleks enne valimisi välistanud koostööd või valitsuse tegemist EKRE-ga.

Saatejuht Marko Reikop viitas, et Keskerakond enne valimisi ütles, et valitsust EKRE-ga ei tehta, aga nüüd tehakse.

"Ma pean tunnistama, et mina ei ole seda lausungit kuulnud, seda omistatakse Jüri Ratasele, ma ei tea täpselt missuguses kontekstis," vastas sellele Eesmaa.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles möödunud aasta novembris Raadio 4 saates "Stuudios peaministriga", et tal oleks võimatu teha koostööd sellise erakonnaga nagu EKRE, kes ei ole nõus teatud rahvuste või rassidega.

Küsimusele, kas Ratas läheks koalitsiooni EKRE-ga, vastas Ratas järgmiselt. "Kui ma ütlesin, et erakond, kes lõikab päid maha, kes ei ole nõus teatud rahvuste või rassidega, see on minu jaoks võimatu nendega ühiselt koostööd teha ja EKRE on tõesti nii öelnud," sõnas Ratas.

Eesmaa ütles, et tema ei pea enne valimisi välistamist õigeks. "Sellepärast, et valimised otsustab rahvas ja mandaat antakse, mitte sellele, millise erakonnaga tehakse koalitsioon, vaid antakse konkreetselt poliitikule. Ja siis kui need poliitikud on saanud teatava hulga hääli, siis on nende ülesanne otsida võimalust tulla võimule. See erakond, kes ei taha võimul olla ei ole päris normaalne erakond," lausus Eesmaa.

"Ka Jüri Ratas on seda korduvalt öelnud, et tema kui erakonna esimees tahab seda, et Keskerakonnal oleks võimalus olla koalitsioonis, mis ei tähenda seda, et me oleme ükskõik, mis tingimustel," lisas Eesmaa.

Eesmaa rääkis, et pidas Reformierakonnaga koalitsioonikõneluste alustamist heaks mõtteks, kuid mitte ükskõik, mis tingimustel. Eesmaa rääkis, et Reformierakonnal olid olnud punased jooned, mis olid puudutanud ka teatud isikuid.

Keskerakonna seest tulnud vastuseisu ja kriitikat EKRE-ga läbirääkimiste pidamise teemal nimetas Eesmaa hüsteeria ilminguteks.

Eesmaa tunnistas, et läbirääkimised võivad iga kell katkeda, kui enam ühisosa ei leita.

"Need läbirääkimised võivad katkeda täna (kolmapäeva - toim.) õhtul, kolmanda peatüki juures. Nad võivad katkeda homme, ülehomme või järgmisel nädalal," rääkis Eesmaa.

Eesmaa rääkis, et on juba näinud, et EKRE retoorika on juba muutumas. "Ma olen juba näinud eile seda, et EKRE retoorika ja suhtumine on laua taha tulles mõnevõrra muutunud mulle sümpaatsel moel," ütles Eesmaa.

Isamaa erakonna esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et kolm osapoolt tasakaalustavad teineteist koalitsioonis paremini kui kaks suurt osapoolt, kellel mõlemal on ambitsioon olla juhtiv jõud Eesti poliitikas. "Nad on seetõttu kogu aeg konkurendid, ka koalitsioonisiseselt," spekuleeris Seeder mõttega Reformierakonna ja Keskerakonna kaksikliidust.

Seeder märkis, et ka taburet seisab kolmel jalal paremin kui kahel jalal.

Sotsiaaldemokraatide ridades riigikokku valitud Marina Kaljurand ütles, et praegu sündiv valitsusliit on Eestile väga halb. "Ta on taganemine meie väärtustest, ta on taganemine meie põhimõtetest ja ta on Eesti muutumine kinnisemaks, kaugenemine liitlastest," sõnas Kaljurand.

Kaljuranna sõnul ei usu ta jutte EKRE retooriku muutumiseks. "Mulle meenutab see jutte, kus peksa saanud naine ütleb, et rohkem ta ei löö. Kui ta on ikka paar aastat tagunud, siis ta ei jäta seda järgi," ütles Kaljurand.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: