Seeder: valitsusse saades muutub EKRE retoorika ja poliitika sisu

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles ETV saates "Esimene stuudio", et loodav kolmikliit on Isamaa päästeoperatsioon EKRE ja Keskerakonna tsiviliseerimiseks. Ta märkis, et valitsusse saades muutub nii EKRE retoorika kui ka poliitika sisu.

Saatejuht Andres Kuusk tõi välja tsitaadi Keskerakonna juhatusest kolmikkõneluste protestiks lahkunud Raimond Kaljulaidi teisipäevasest avaldusest. "EKRE poliitikud on korduvalt pisendanud Hitleri kuritegusid. Üks nende poliitik on nimetanud lastetuid naisi "ühiskondlikult kahjulikuks elemendiks" ja teine teatanud riigikogu liikmena meie liitlasvägede sõduritele – kandke vormi, kui peksa ei taha saada. Kuusk küsis, kas Isamaale sobib selline retoorika koalitsioonipartneri suust.

"Kindlasti mitte. Ja ma olen täiesti kindel, et kui me moodustame ka koalitsiooni, siis selline retoorika ka lõpeb," vastas sellele Seeder.

"Esiteks. Seda nõuavad koalitsioonipartnerid ja meie kultuur on olnud ja on jätkuvalt hoopis teistsugune. Teiseks. Ka EKRE seisund Eesti ühiskonnas peaks muutuma, kui temast saab koalitsioonipartei. Opositsioonis on ta teadlikult valinud taktika, kus ta on orienteeritud protestihäältele, kus ta vastandub, mitte ainult üksikutele erakondadele, vaid kogu Eesti poliitilisele süsteemile. Aga kui sa hakkad võimu teostama, siis sa ei saa ei retoorikas ega ka tegelikus poliitilises praktikas, seda enam kasutada," rääkis Seeder.

"Mina olen kindel, et kui EKRE-st peaks saama koalitsioonierakond, siis muutub nende retoorika kui ka poliitika sisu," lausus Seeder.

Seeder lisas, et see peaks olema kõikide poliitiliste jõudude eesmärk. "Et meil oleks ühiskonnas võimalikult vähe poliitilisi äärmusi, olgu nad parem- või vasakpoolsed," ütles Seeder.

"Mingil määral võib nimetada seda päästeoperatsiooniks või missiooniks," rõhutas Seeder.

Seedri sõnul ei tohiks ei vasak- ega paremerakondasid lükata välja, öeldes, et nad ei ole parketikõlbulikud. Ta märkis, et selle tulemusel nad radikaliseerivad, koguvad enda juurde protestihääled ja nii mõlemad äärmused kasvavad.

"Me näeme seda trendi tegelikult kogu Euroopas, kus traditsioonilised peavooluerakonnad nõrgenevad, vähenevad ja niiöelda äärmused, radikaalsed kasvavad. See ei ole väga hea areng, Kui täna me räägime, et Keskerakond ei sobi üheltpoolt ja EKRE ei sobi teiseltpoolt, ei ole parketikõlbulikud ja et Eesti parlamendis on praegu ainult 56 parketikõlbulikku poliitikut ja kolm erakonda, kes võiksid koalitsiooni teha, siis see on küll väga kitsas poliitiline nišš, kes peaks Eestit valitsema," rääkis Seeder.

"Meie kõigi huvides on anda neile ka võimalus, võtta vastutus, anda see kogemus ja tsiviliseerida need erakonnad," lausus Seeder.

Seeder: meie esimene eelistus oli Reformierakond

Seeder ütles, et ei ole täpne, et Isamaa eelistas Keskerakonda, tegelikult eelistas Isamaa tema sõnul Reformierakonda.

"Meie esimene eelistus oli Reformierakond, kui vahetult pärast valimisi Kaja Kallas ja Reformierakond teatasid, et nad alustavad läbirääkimisi sotsiaaldemokraatide ja Isamaaga. Ja hiljem kohe ka Keskerakonnaga. Me võtsime selle ettepaneku, mille võitjaerakond tegi, vastu. Me läksime laua taha, ma pidasin kaks päeva läbirääkimisi, meil kohtusid ka delegatsioonid, ja pärast kahepäevast läbirääkimist otsustas Reformierakond, et neil on lähedasemad seisukohad Keskerakonnaga, neil on kergem moodustada koalitsiooni Keskerakonnaga ja nad tegid ettepaneku alustada koalitsiooniläbirääkimisi Keskerakonnaga. See ei olnud meie otsus lahkuda ja mitte minna, meie esimene eelistus oli minna Reformierakonnaga läbirääkimistesse," selgitas Seeder.

Seeder rääkis, et Keskerakonna esimees Jüri Ratas helistas 4. märtsil nii talle kui ka Mart Helmele ja omavahel rääkis Seeder ka Helmega. "Aga mina vastasin, et niikaua kuni meil on läbirääkimisel Reformierakonnaga, me paralleelseid läbirääkimisi ei pea," sõnas Seeder.

Rääkides Jüri Luige kriitikast loodava koalitsiooni aadressil, ütles Seeder eestseisuses jõuti ikkagi konsensuslikule otsusele, et läbirääkimistele tuleb minna.

Seeder rääkis, et Ühtse Venemaaga sõlmitud koostööprotokolli tühistamine arutelu alla ei tulnud.

"Seda me tänase teema all ei käsitlenud, aga selleni me kindlasti ka jõuame. Seda teemat me kindlasti ka omavahelises vestluses käsitleme. Isamaa on ju seda nõudnud varemgi ja meil on sellekohane volikogu otsus lausa olemas. Nii, et see teema ka tõusetub, aga kindlasti ei olnud see täna teema," lausus Seeder.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: