Kõlvart kahtleb Keskerakonna, EKRE ja Isamaa valitsuse õnnestumises

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Keskerakonna aseesimees Mihhail Kõlvart kahtleb selles, et tema parteil õnnestub Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Isamaaga koalitsioonivalitsus moodustada.

"Me ei tea, mis saab edasi. Praegu on selline etapp, kus kolm erakonda püüavad kokku leppida. Mis sellest saab, on vara rääkida," ütles Kõlvart kolmapäeval "Vikerhommikus".

Kõlvart, kes ühena kolmest Keskerakonna juhatuse liikmest hääletas Isamaa ja EKRE-ga koalitsioonikõneluste alustamise vastu, märkis, et ei hakka nende sisu enne kokkulepet kommenteerima. "Mina ei toetanud koalitsioonikõneluste algatamist ja alustamist. Samas minu kolleegid on tulnud selleks läbirääkimistele, et see kokkulepe tekiks. Mina ei kavatse enne läbirääkimiste lõpetamist ükskõik, mis staadiumis selle sisu kommenteerida. See poleks minu poolt korrektne," rääkis Keskerakonna mõjukas poliitik.

Ta lisas, et läbirääkimiste tulemustest oleks praegu veel ka vara rääkida, sest ei ole veel teada, millega need lõppevad.

Küsimusele, kas ta ei ole mõelnud protestiks EKRE valitsusse kaasamise vastu Keskerakonna juhatusest või isegi erakonnast endast lahkuda, vastas Kõlvart eitavalt ning põhjendas seda sellega, et siis ei saaks ta enam kuidagi oma valijate huve kaitsta.

"Võib-olla oleks praegu lihtsam astuda juhatusest või isegi erakonnast välja ja siis väljastpoolt kritiseerida. Aga reaalsus see, et siis ma ei saaks midagi mõjutada, oma valijale pakkuda, midagi ära hoida. Sellega loobuksin ka isiklikust vastutusest. Vahest alguses valijale see ka meeldiks, aga siis tekib küsimus, et mida sa, Kõlvart, üldse teed?" rääkis Keskerakonna läbirääkimisdelegatsiooni liige. "Kõige tähtsam on küsimus, mis saab erakonnast. Kui teha praegu selliseid käike, mis võiks erakonna lõhkuda, siis see poleks vastutustundlik," lisas ta.

Kõlvart rääkis, et see oli ette teada, et Keskerakonna otsus alustada kõnelusi EKRE-ga põhjustab ühiskonnas negatiivse vastukaja.

"Me näeme, et mitte ainult venekeelne valija, vaid üldse ühiskonna reaktsioon on väga emotsionaalne ja pigem negatiivne. Aga teadsime seda algusest peale. Minu isiklik seisukoht on üks asi, aga teine on erakonna tulevik. Arusaadav, et valijaid saab esindada suur ja tugev erakond," rääkis ta.

Kõlvart selgitas oma otsust osaleda koalitsioonikõnelustel ka sellega, et ta austab kõigi valijate seisukohti.

"Me näeme, et praegune ühiskonna reaktsioon on väga negatiivne, aga samas keegi ju valis EKRE-t, Isamaad ja Keskerakonda. Iga valija on ühiskonna väärtus ja ressurss. Kui mul oleks teine suhtumine, siis ma peaksin ka nõustuma mõne EKRE väljaütlemisega, aga ma ei nõustu. Ma arvan, et nii mitte-eestlane kui ka lastetu 27-aastane naine - kõik on ühiskonna osad," ütles Kõlvart ning lisas, et erakondade kokkuleppest tähtsam on see, et inimesed elaksid konsensuses - nii need, kes toetavad EKRE-t, Isamaad kui ka Keskerakonda.

Küsimusele selle kohta, kas praegu Tallinna linnavolikogu esimehe kohal töötav Kõlvart asub tööle riigikogus, vastas ta, et see oleneb valitsuse moodustamisest.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: