Kaljulaid: loodav koalitsioon ei saa 57 hääle peale kindel olla

Mart Helme, Jüri Ratas ja Helir-Valdor Seeder.
Mart Helme, Jüri Ratas ja Helir-Valdor Seeder. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Keskerakonna juhatusest EKRE-ga koos valitsuse loomise protestiks välja astunud Raimond Kaljulaid ütles, et loodav koalitsioon ei saa 57 hääle peale riigikogus sugugi kindel olla. Sotsid kutsuvad ühisavalduses Keskerakonna ja Isamaa liikmeid loodavat koalitsiooni mitte toetama.

Kaljulaid ütles ERR-ile, et olukorda, et sellel koalitsioonil ei olegi riigikogus enamust või siis see enamus on väiksem kui praegu arvatud 57 häält, ei saa kindlasti välistada.

"Ma arvan, et seda ei saa kindlasti välistada. Väga paljud inimesed, kellega ka mina olen rääkinud ja mitte ainult Keskerakonnast, on öelnud, et EKRE kaasamine valitsusse ei tundu neile hea mõttena. Selliseid entusiastlikke sellise koalitsiooni toetajaid mina vähemalt ei ole kohanud ühtegi Keskerakonnast. Kes ütleks, et talle see mõte väga meeldib. Rohkem öeldakse, et ega see hea ei ole ja et EKRE väljaütlemised on ikka olnud väga rängad aga ei tea, kas praegu on ikka mingit paremat mõtet, ja vaatame, mis need koalitsioonikõnelused toovad," rääkis Kaljulaid.

"Seda, et peale minu on veel inimesi, kes tegelikult on selle koalitsiooni vastu, selles olen ma küll päris kindel. Küsimus on selles, kas need inimesed julgevad seda avalikult tunnistada, mis annaks koalitsioonikõneluste pidajatele sõnumi, et seda koalitsiooni ei pruugi üldse kokku tulla. Ja kas nad siis lõpuks lõpphääletusel jääksid oma seisukoha juurde?" lisas Kaljulaid.

Sotsid kutsuvad ühisavalduses Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsiooni vastu tegutsema

Ka Sotsiaaldemokraatlik Erakond tegi kolmapäeval üleskutse Keskerakonna ja Isamaa liikmetele riigikogus Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsiooni mitte toetada. Samuti kutsusid sotsid üles Reformierakonna esimeest Kaja Kallast selle nimel tegutsema.

"Kokkupandaval äärmuskoalitsioonil ei ole täna veel riigikogus 51 toetushäält. Vastupidi: oleme veendunud, et Riigikogus on 51 häält, kes on jätkuvalt valmis hääletama vabaduste poolt ja vihkamise vastu. Lisaks reformierakondlastele ja sotsiaaldemokraatidele leidub Isamaa ja Keskerakonna värskete liikmete hulgas kindlasti seitse inimest, kes toimuvat heaks ei kiida. Olgu nendeks Raimond Kaljulaid, Jüri Luik, Üllar Saaremäe, Vladimir Svet, Vadim Belobrovtsev, Andres Metsoja või Yana Toom. Neid inimesi on kindlasti veel, aga nende koondamiseks on vaja tööle asuda. Kaja, hakkame tööle, meie valijad ootavad meilt tegusid," seisis sotside ühisavalduses.

Isamaa erakonna liige Mart Luik ütles ERR-ile, et ühisavalduses väidetu ei vasta Üllar Saaremäe ja Andres Metsoja puhul tõele. "Nad mõlemad on mulle kinnitanud, et pole midagi sarnast ajakirjandusele väitnud ja toetavad Isamaa eestseisuse otsust," ütles Luik.

Esmakordselt on koalitsiooni enamust vaja riigikogu esimehe valimistel.

Keskerakond sai 3. märtsil toimunud riigikogu valimistel riigikokku 26, EKRE 19 ja Isamaa 12 kohta, kokku 57.

Mitmed parlamenti valitud Keskerakonna ja Isamaa liikmed ei poolda EKRE-ga valitsuskoalitsiooni moodustamist, lisaks Raimond Kaljulaidile näiteks Mihhail Kõlvart, Yana Toom, Vladimir Svet, Maria Jufereva-Skuratovski ja Jüri Luik.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: