Naftogazi juht: Nord Stream 2 ohustab Euroopat

Autor/allikas: Stringer/Sputnik/Scanpix

Ukraina ettevõtte Naftogaz tegevdirektor Juri Vitrenko hoiatas, et Venemaa Nord Stream 2 projekt ohustab mitte üksnes Ukrainat, vaid kogu Euroopat.

"Sõjandusasjatundjad hoiatavad, et kui Ukraina oma rolli transiidis kaotab, pole see enam ka julgeolekubarjäär Kremli agressiooni eest. Praegu voolab Vene gaas Ukraina kaudu Euroopasse ning Euroopa raha voolab tagasi, hoides pinnal Venemaa habrast majandust. Kui see vastastikune sõltuvus Venemaa ja Ukraina vahel kaob, ei seo [Venemaa president Vladimir] Putini käsi enam miski," rääkis Vitrenko Uniani teatel.

Ta hoiatas, et Venemaa Nord Stream 2 projekt ohustab mitte üksnes Ukrainat, vaid Euroopat. Vitrenko sõnul on Nord Stream 2 Euroopale halb tehing.

"Hoolimata sellest, et seda rajatakse, oleme veendunud, et meie Euroopa naabrid saavad lõpuks aru geopoliitilistest ja julgeolekuohtudest, mida Nord Stream 2 endast kujutab, ning sellest ohtlikust projektist loobutakse enne, kui see on valmis," lausus Naftogazi juht.

Gaasitransiidist saadav tulu võib tema hinnangul langetada Ukraina SKP-d nelja protsendi võrra ning tõenäoliselt põhjustab ka majanduslanguse.

"Kuid nii laastav kui see ka on, ei ole see Kremli poliitilise taustaga infrastruktuuriprojektiga kaasnevatest riskidest suurim. Me räägime ohust Euroopa Liidule ja Ukrainale, sest need torujuhtmed õõnestaksid Euroopa ühtsust ja ausat konkurentsi," ütles ta.

Vitrenko sõnul on nad kindlad, et Ukraina transiidi infrastruktuur, mil on võimsust piisavalt, et katta kolmandik EL-i impordivajadustest, on Euroopa energiajulgeoleku jaoks nii ainulaadne kui ka hädavajalik.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: