Gazpromi väitel on TurkStream juba peaaegu valmis

Presidendid Erdogan ja Putin 2018. aastal TurkStreamile pühendatud tseremoonial.
Presidendid Erdogan ja Putin 2018. aastal TurkStreamile pühendatud tseremoonial. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaa riikliku gaasiettevõte Gazprom väitel on gaasijuhe TurkStream juba peaaegu valmis ning selle saab juba enne aasta lõppu kasutusele võtta.

Turkish Stream ehk TurkStream on üks juhtmetest, mille kaudu Venemaa oma maagaasi Euroopasse toimetab. Viimasel ajal on räägitud läbi Läänemere Saksamaale jõudvast gaasitorust Nord Stream 2, kuid Moskva jaoks on oluline ka TurkStream. Erinevalt Nord Streamist on ka Euroopa Liidul vähem võimalusi projekti mõjutada, sest suurem osa torust liigub läbi Musta mere ja Türgi territooriumi.

Sarnast võimalikku ohtu kujutavad aga mõlemad - esiteks suurendavad nad Euroopa sõltuvust Vene maagaasist ning teiseks annavad Moskvale vabamad käed vaenulikeks sammudeks Ukraina vastu, sest uued torud võimaldavad vähendada gaasitransiiti Ukrainat läbiva Družba gaasitoru kaudu.

Eelmisel nädalal kutsus Gazprom mitmete pankade esindajad TurkStreami ehitustöödega tutvuma ning ajalehe Moscow Times andmetel jõudsid viisidil osalenud järeldusele, et gaasitoru ehitustöödega on märkimisväärselt edasi liigutud. Külastati nii Venemaal asuvat Russkaja kompressorjaama kui ka Türgi poolel asuvat terminali.

Gazprom kordas külalistele lubadust võtta gaasitoru kasutusele käesoleva aasta lõpuks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: