USA diplomaat: Brüssel ei pinguta Nord Stream 2 peatamiseks piisavalt

Gaasijuhtme ehitustööd Saksamaal Lubminis.
Gaasijuhtme ehitustööd Saksamaal Lubminis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA suursaadik Euroopa Liidu juures Gordon Sondland kritiseeris neljapäeval Euroopa Komisjoni selle eest, et viimane ei pinguta piisavalt gaasijuhtme Nord Stream 2 tõkestamise nimel.

Euroopa Komisjon on leidnud, et Läänemerre rajatav Vene-Saksa gaasijuhtme projekt ei vasta Euroopa Liidu energiapoliitika eesmärkidele, ja Brüssel üritab seetõttu kehtestada projekti üle kontrolli EL-i gaasituru reegleid muutes. Samas on Brüssel nentinud, et ei saa gaasijuhtme ehitustöid peatada, sest need otseselt EL-i reegleid ei riku.

Sondland aga ütles väljaande Politico üritusel, et nn õigusriigi argument on sobilik ettekääne, et sisuliselt lihtsustada eelkõige Saksamaa soovi hankida odavat energiat ükskõik kust.

Ta märkis, et EL peaks vähendama oma sõltuvust Venemaa maagaasist ja lisas, et "kui ajalugu meil midagi õpetab, siis on see vale koht, kuhu oma kaabut riputada".

Sondland selgitas, et USA on sisuliselt EL-i energiajulgeoleku kaasallakirjutanuks ja ei soovi seetõttu olukorda, et Washingtonil tuleb hakata äkki keset jaanuari tegutsema, kui Venemaa Euroopa gaasiga varustamise välja lülitab.

Küsimusele, kas USA kaalub Nord Stream 2 peatamiseks sanktsioonidega kehtestamist, vastas Sondland, et sanktsioonid on tööriistad, mis on presidendi arsenalis. "Need on alati võimalikud," nentis ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: