X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Taani otsus võib Nord Stream 2 valmimist aastaid edasi lükata

Taani võimude poolt käesoleval nädalal tehtud otsus võib gaasijuhtme Nord Stream 2 valmimist aastaid edasi lükata.

Taani energiaametkond esitas Nord Stream 2 rajamise eest vastutavale ettevõttele nõudmise, mille kohaselt tuleks gaasijuhtme marsruuti Bornholmi saare lähistel muuta, kirjutavad Politico ja Yle.

Täpsemalt nõuab Taani, et firma selgitaks välja, kas gaasitoru võiks mööduda Bornholmi saarest lõunast, mitte aga põhjast, nagu seni on planeeritud.

Nord Stream 2 pidi algselt valmima käesoleva aasta lõpus, kuid Taaniga seotud probleem võib gaasijuhtme kasutuselevõttu aastaid edasi lükata.

Seda, et Taani otsusega vaidlemine võib võtta aastaid, tunnistas ka Nord Stream 2 tegevjuht Matthias Warnig ettevõtte partneritele saadetud kirjas, millega õnnestus tutvuda Poola väljaandel Biznesalert. Nord Stream 2 pole kirja lekkimist ja selle sisu veel kommenteerinud.

Kaks taotlust

Praeguse seisuga on Nord Stream 2 projekt esitanud Taani võimudele kaks taotlust, mis pole senini lõplikku vastust saanud.

Esimene taotlus puudutas soovi rajada gaasijuhe läbi Taani territoriaalvete, kuid see oleks firma jaoks problemaatiline, kuna Taani seaduste kohaselt oleks välisministril õigus riiklikule julgeolekule viidates selline plaan vetostada.

Teine variant puudutab soovi viia Nord Stream 2 läbi Bornholmi saarest põhjapoole jääva piirkonna. Selle plaani suhtes Taani välisministril vetoõigus puuduks, sest tegu on vaid Taani majandusvööndiga. Nord Stream 2 esitas taotluse juba eelmise aasta augustis ning käesoleva nädalani oli firma lootusrikas, et kõik liigub plaanipäraselt.

Heakskiidu asemel aga otsustas Taani energiaamet nõuda, et Nord Stream 2 teostaks keskkonnahinnangu, mis puudutab gaasijuhtme rajamist läbi Bornholmi saarest lõunasse jääva piirkonna.

Praktikas toob see otsus kaasa täiesti uue ja ajamahuka vooru konsultatsioone ja läbirääkimisi piirkonna riikide ning huvitatud osapooltega. Ka Taani energiaamet pole prognoosinud, kui kaua kogu selle protsessi menetlemiseks aega kuluks.

Warnig märkis oma kirjas, et Taani energiaameti otsust saab Nord Stream 2 vaidlustada 23. aprillini. "Ainuüksi see protsess kestaks mitmeid kuid ning seda saaks uuesti edasi kaevata (kaks võimalikku kohtumenetlust). Kokku võib see kesta aastaid. Selliste menetluste ajaks võib Taani energiaamet loa andmise külmutada," nentis ta.

Nord Stream 2 esindaja Euroopa Liidu juures Sebastian Sass kommenteeris, et ettevõte hindab nüüd tähelepanelikult Taani võimude nõudmist ja teeb seejärel otsuse edasiste sammude kohta. Esindaja rõhutas, et Taani võimud pole hetkel siiski kummalegi taotlusele eitavalt vastanud.

Venemaa energeetikaminister Aleksandr Novak väitis reedel, et Taani samm ei mõjuta gaasijuhtme rajamise ajakava.

Venemaa maagaasi Euroopasse tarniva Nord Stream 2 projekti venimine võib tekitada ebakindlust Gazpromi Euroopa partnerite seas ehk järelemõtlemise koht on hetkel firmadel nagu Saksamaa Uniper ja BASF, Briti-Hollandi Shell, Austria OMV ja Prantsusmaa Engie. Samuti on endiselt õhus võimalus, et Nord Stream 2-ga seoses võivad tulla ka USA sanktsioonid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: