Tarbijahinnad kasvasid aastaga 2,3 protsenti

Maxima fikseeris tuhande toote hinnad.
Maxima fikseeris tuhande toote hinnad. Autor/allikas: Merilin Pärli/ERR

Tarbijahinnaindeks kasvas märtsis võrreldes veebruariga 0,3 protsenti ja eelmise aasta märtsiga võrreldes 2,3 protsenti.

Tarbijahindade kasvu mõjutasid märtsis enim eluase ja transport, teatas statistikamet reedel. Kaubad olid 2018. aasta märtsiga võrreldes 1,7 protsenti ja teenused 3,3 protsenti kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta märtsiga võrreldes tõusnud 2,2 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad 2,3 protsenti.

Eelmise aasta märtsiga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim eluase, mis andis kogutõusust ligi neljandiku. Sellest omakorda 60 protsenti andsid elekter, soojusenergia ja küte. Vaba aeg ning toit ja mittealkohoolsed joogid andsid kumbki kogutõusust viiendiku.

Aastaga kallines diislikütus 5,2 protsenti ja bensiin 2,1 protsenti. Toidukaupadest on sama ajaga enim kallinenud kartul (35 protsenti), värske köögivili (31 protsenti) ja kaasaostetav valmistoit (11 protsenti) ning odavnenud munad (13 protsenti) ja värske puuvili (12 protsenti).

Veebruariga võrreldes oli märtsis tarbijahinnaindeksi kõige suuremaks mõjutajaks transport. Bensiin kallines kuuga 2,7 protsenti ning diislikütus 1 protsenti. Suuremat mõju indeksi muutusele avaldasid veel kodudesse jõudnud elektri 4,5 protsenti odavnemine ning toidu ja mittealkohoolsete jookide kallinemine, kus kala ja kalatoodete hind tõusis 7 protsenti ja puuvilja hind 3,2 protsenti.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: