Uues võimuleppes on kirjas kodakondsuspoliitika leevendamine

Foto: Aurelia Minev/ERR

Esmaspäeval sõlmitud valitsusliidu leppes on muuhulgas sõnastatud kodakondsuspoliitika leevendamine. See käsitleb määratlemata kodakondsuse ja kolmandate riikide kodakondsusega inimeste Eestis elavaid alaealisi lapsi ja siin sündivaid lapsi.

Koalitsioonileppes seisab, et selleks, et halli passiga ja kolmanda riigi, näiteks Venemaa passiga vanemate laps saaks naturalisatsiooni korras Eesti kodakondsuse, peab laps olema Eestis sündinud ja Eestis alaliselt elama. Tema vanemad või vanavanemad peavad olema 1991. aasta 20. augusti seisuga Eestis elanud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Oluline on, et kui sellel lapsel on sünnijärgne mõne kolmanda riigi kodakondsus, siis sellest peavad tema vanemad tema eest loobuma või laps täisealiseks saades ise loobuma. Viimasel juhul on Eesti kodakondsuse andmine seni ootel.

Keskerakonna aseesimees Mailis Reps ütles, et sellise punkti võimuleppes tingis olukord, kus Eesti kodakondsust on soovinud ka need alaealised, kellel on ühe vanema kaudu sünnijärgne kolmanda riigi kodakondsus.

"Üldjuhul ema oli kodakondsuseta, tema laps näiteks... kõige kurioossematel juhtudel käis Eesti koolis ja tuli välja, et ta ei laiene sellesse sihtrühma, kuna tal on teine lapsevanem, kellega ta ei ela koos, kes tead otseselt ei kasvata, kolmandast riigist," selgitas Reps.

Nagu öeldud, topeltkodakondsus ei ole ka edaspidi lubatud ühegi riigiga. Samas on praktika näidanud, et politsei- ja piirivalveametil ei ole näiteks Venemaa, aga mitte ainult, kodakondsusest loobumist lihtne tuvastada. "Aktuaalne kaamera" küsis, kuidas olla kindel, et uue seaduse jõustumisel oleksid need inimesed siiski kolmanda riigi kodakondsusest loobunud.

"PPA kinnitas, et nad ei anna Eesti kodakondsust enne välja, kui nad on saanud ametliku kinnituse, et nad on loobunud ja see kodakondsusest vabastamine on jõustunud," märkis Reps.

Keskerakond, kelle riigikogu valimiste programmist sisuliselt kõnealuse kodakondsuse andmise lihtsustamise punkti leiab, ei saa ilmselt koalitsioonileppesse panduga mitte rahul olla. Aga EKRE esimees Mart Helme ütles, et ka nemad ei kurda.

"Eks me pidime siin natuke kompromissi tegema, aga me mõistsime, et Keskerakonnale on see teema ülimalt oluline. Ja ma arvan, et lõppkokkuvõttes me saavutasime päris hea kokkuleppe. Me vähendame võõrkodakondsust omavate kui ka laste puhul võõrriigi kodakondsusesse minevate laste arvu," rääkis Helme.

Siseministeeriumi andmetel on Eestis alla 18-aastaseid siin sündinud halli passi omanikke 179 ja kolmanda riigi passiga 7537.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: