Ukrainas lagunes parlamendikoalitsioon, välisminister astub tagasi

{{1558088640000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Ukraina valitsev parlamendikoalitsioon lagunes, andes hoobi presidendiks valitud Volodõmõr Zelenski plaanile viia läbi ennetähtaegsed valimised.

Ülemraada esimees Andri Parubi ütles reedel, et sai koalitsiooni Jevropeiska Ukraina lagunemise kohta teate seadusandjailt mitmest erakonnast, seal hulgas presidendivalimised kaotanud Petro Porošenko parteist.

Zelenski lubas aprillis presidendivalimiste ajal parlamendi laiali saata, sest tema väitel ei esindavat see rahva huve.

Ta vannutatakse presidendiks esmaspäeval.

Ennetähtaegsete valimiste läbiviimiseks tuleb parlament laiali saata. Ukraina seadused aga ei luba presidendil seda teha, kui ei ole valitsevat koalitsiooni.

Seaduse järgi võivad fraktsioonid 30 päeva jooksul pärast koalitsiooni lagunemisest teatamist leppida kokku uue loomises. Kui seda kokku ei saada, võib president raada laiali saata ja kuulutada välja ennetähtaegsed valimised.

Samas ei luba põhiseadus parlamenti laiali saata parlamendikoosseisu ametiaja viimasel kuuel kuul.

Ühe tõlgenduse järgi lõppeb koosseisu ametiaeg päeval, kui järgmine koosseis peab oma esimese istungi. Järgmised korralised valimised on kavandatud 27. oktoobrile, kuid selle järgi on järgmise koosseisu esimese istungi kuupäeva praegu võimatu paika panna. Istung peaks toimuma kuskil detsembri keskel.

Teise tõlgenduse järgi on ülemraada saadikutel viieaastane mandaat ning nende volitus aegub viis aastat pärast ametivande andmist. Praeguse koosseisu puhul on aegumiskuupäev 27. november, kirjutab uudistagentuur Interfax.

Zelenskil oli senistel andmetel parlamendi laialisaatmiseks aega 27. maini ning reedene koalitsioonilagunemine näib tähendavat, et Zelenski ei saa parlamenti enne oktoobri korralisi valimisi laiali saata.

Parubi kutsus raadasaadikuid üles alustama konsultatsioone uue parlamendikoalitsiooni loomiseks.

Koalitsiooni lagunemise kutsus esile Rahvarinne, mis teatas sellest lahkumisest reedel.

"Lähtudes Ukraina põhiseaduse seitsmenda peatüki artiklist 83 tuleb alates tänasest, saadikufraktsioonide koalitsiooni tegevuse lakkamisest, kuu aja jooksul ülemraadas moodustada uus koalitsioon. Sellega seoses kutsun kõikide fraktsioonide ja rühmade saadikuid üles alustama konsultatsioone uue koalitsiooni moodustamiseks," ütles Parubi reedesel täiskogu istungil pärast senise koalitsiooni tegevuse lõpust teatamist.

Jevropeiska Ukraina moodustati 27. novembril 2014. Sinna kuulusid Petro Porošenko blokk, Rahvarinne, Samopomištš, Oleg Ljaško radikaalid ja Batkivštšõna. Kokku oli neil 302 saadikut.

Aegamööda on Samopomitš, Oleg Ljaško radikaalid ja Batkivštšõna koalitsioonist välja pudenenud ning nüüd lahkus sellest ka Rahvarinne.

Peaminister Volodõmõr Groismani sõnul jätkavad praegune parlament ja valitsus tööd kuni järgmiste parlamendivalimisteni.

Allikas: Ukraina julgeolekunõukogu sekretär astub tagasi

Ukraina riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretär Oleksandr Turtšõnov kavatseb lähiajal tagasi astusa.

Interfaxi küsimusele, kas Turtšõnov astub tagasi, vastas allikas riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogus reedel: "Jah, nii see on."

Ukraina välisminister astub tagasi

Ukraina välisminister Pavlo Klimkin teatas reedel oma tagasiastumisest.

"Nagu lubasin, kirjutasin lahkumisavalduse. Esmaspäeval, ametissevannutamispäeval, saadan selle ülemraadasse, Ukraina uuele presidendile," ütles Klimkin Facebookis videopöördumises.

Ta ütles, et teavitas tulevast presidenti Volodõmõr Zelenskõid oma kavatsusest juba ette.

"Tal peab olema õigus omaenda välispoliitikameeskonnaks, oma välispoliitilise strateegia ülesehitamiseks. Ütlesin talle, et olen valmis aitama seal, kus vaja, kus meie põhimõtted langevad kokku," märkis Klimkin.

Klimkini sõnul on tal olemas ka meeskond, kellega kandideerib valimistel parlamenti. 

"Mõistan, mida tahavad ukrainlased, mõistan samuti, mida meilt ootab maailm. Mul on palju mitmesuguseid mõtteid, loodan need ellu viia, seepärast liigun edasi, lähen poliitikasse, ülemraadasse meeskonnaga, kellega mul on ühised põhimõtted ja visioon edasiminekust," ütles minister. 

Klimkin määrati välisministriks 2014. Ta on töötanud välisministeeriumis 1993. aastast.

Zelenskõi, kes on varasema poliitilise kogemuseta 41-aastane koomik, valiti aprillis presidendiks enam kui 73-protsendiga häältest.

Ta on lubanud jätkata Ukraina läänemeelset kurssi, kuid tema poliitiline programm on ebamäärane ja siiani ei ole selge, kelle ta tippametikohtadele määrab.

Seaduse järgi valib Ukraina president välis- ja kaitseministri kandidaadid, kelle peab siis heaks kiitma parlament. Peaministri valib parlamendikoalitsioon.

Seni on Zelenskõil olnud raskusi parlamendis oma tahte kehtestamisega. Ta on ka vihjanud, et kaalub parlamendi laialisaatmist ja ennetähtaegsete valimiste korraldamist enne korralisi üldvalimisi oktoobris.

Plaani elluviimise teeb aga raskemaks parlamendikoalitsiooni lagunemine pärast läänemeelse erakonna Rahvarinne lahkumist sellest.

Lisaks Klimkinile teatasid oma tagasiastumisest julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretäri Oleksandr Turtšõnov, presidendi esindaja parlamendis Irõna Lutsenko, ülemraada esimene aseesimees ja presidendi volinik Donbassi asjus Irõna Geraštšenko, samuti presidendiadministratsiooni aseülemad Oleksi Filatov ja Kostjantõn Jelissejev.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: