Ukraina peaminister teatas tagasiastumisest

Ukraina peaminister Volodõmõr Groisman.
Ukraina peaminister Volodõmõr Groisman. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ukraina peaminister Volodõmõr Groisman ütles esmaspäeval, et astub pärast uue presidendi Volodõmõr Zelenskõi ametissevannutamist tagasi.

"Ma otsustasin esitada oma tagasiastumispalve kolmapäevasel valitsuse istungil," lausus ta pressikonverentsil. 

Valimistel senist riigipead Petro Porošenkot võitnud Volodõmõr Zelenski vannutati esmaspäeval Ukraina uueks riigipeaks.

Uus president teatas sõnavõtus, et saadab ülemraada ennetähtaegsete valimiste korraldamise eesmärgil laiali ning kutsus üles praegust valitsust tagasi astuma.

Zelenski teatas oma ametisseastumiskõnes parlamendis, et saadab rahvaesinduse laiali eesmärgiga korraldada ennetähtaegsed valimised, mis algselt olid kavandatud oktoobrisse. "Võimule peavad tulema inimesed, kes teenivad rahvast," lausus ta. "Ma saadan kaheksanda ülemraada laiali."

Ta palus seadusandjaid võtta enne laialiminekut vastu hulga möödapääsmatuid seadusi, vallandada julgeolekuteenistuse juht, peaprokurör ja kaitseminister ning andis kõigeks selleks kaks kuud.

"Palun teid väga võtta vastu seadus saadikupuutumatuse kaotamise kohta, seadus ebaseadusliku rikastumise kriminaalkorras karistamisest, paljukannatanud valimiskoodeks ja muutke, palun, nimekirjad avatuks," ütles Zelenski. 

"Samuti palun teid tagandada ametist Ukraina julgeolekuteenistuse juht, Ukraina peaprokurör ja kaitseminister," rõhutas ta.

Zelenskõi ütles, et ta annab kõigeks selleks saadikutele kaks kuud.

"Tehke seda ja riputage omal rinda selle eest medalid - need oleks head hinded erakorralisteks parlamendivalimisteks," ütles ta.

Zelenski tegi ka valitsuskabinetile ettepaneku tagasi astuda. 

"Tahaksin tsiteerida USA näitlejat, kellest sai suurepärane USA president (Ronald Reagan): "Meil ei ole mõtet oodata, et valitsus lahendaks meie mured. Valitsus ongi meie mure," lausus Zelenski.

"Ma ei mõista meie valitsust, mis vaid laiutab käsi ja räägib mulle, mida me teha ei saa. See ei ole tõsi - saate, te saate võtta paberi, võtta sulepea ja vabastada kohad nendele, kes mõtlevad järgmistest põlvkondadest, mitte järgmistest valimistest," ütles vastne president.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: