Trump: kaubanduslepe Hiinaga võiks sisaldada lahendust Huawei osas

{{1558672680000 | amCalendar}}
President Donald Trump pressikonverentsil pärast kohtumist farmeritega.
President Donald Trump pressikonverentsil pärast kohtumist farmeritega. Autor/allikas: SCANPIX / AP

USA presidendi Donald Trumpi sõnul on olemas hea võimalus, et Washington ja Peking sõlmivad kokkuleppe kaubandussõja lõpetamiseks ning see võib sisaldada ka lahendust musta nimekirja lülitatud telekomihiiu Huawei osas.

"Kui sõlmime leppe, siis ma kujutan ette, et sinna lülitatakse mingil viisil või kaubandusleppe mingi osana ka Huawei," lausus Trump ajakirjanikele, tehes teatavaks abi suurendamise kaubandussõjas kannatanud farmeritele.

"Huawei on midagi, mis on väga ohtlik," lisas Trump. "Vaadake, mida nad on teinud julgeoleku seisukohast, sõjalisest seisukohast. Väga ohtlik."

Trumpi kommentaarid olid vastupidised USA välisministri Mike Pompeo vaid mõni tund varem tehtud avaldusele, milles ta ütles, et Huawei ja kaubandusküsimused ei ole seotud.

Pompeo rõhutas telekanalile CNBC antud intervjuus, et Huawei küsimuses on kaks eraldi asja - "riikliku julgeoleku komponent" ja "jõupingutused loomaks õiglast vastastikku tasakaalustatud kaubandussuhet kahe riigi vahel".

"Meil on kohustus kaitsta Ameerika riiklikku julgeolekut. Meil on vajadus tagada, et me saame need kaubandusreeglid paika," rõhutas Pompeo.

Pompeo süüdistas ka Huaweid valetamises oma suhete kohta Hiina valitsusega. "Öelda, et nad ei tee koostööd Hiina valitsusega, on valeväide," lausus ta.

Huawei peadirektor Ren Zhengfei ei räägi tõtt ei ameerika rahvale ega maailmale, rõhutas Pompeo.

USA valitsus on kuulutanud Huawei ohuks riigi julgeolekule, sest kahtlustab, et Peking kasutab telekomiettevõtet luuretööriistana. Ta on otsustanud piirata Ühendriikide firmade äritegevust Huaweiga ning on ärgitanud ka liitlasi piirama ettevõtte 5G tehnoloogia kasutamist.

Hiina meedia süüdistab USA-d majanduskolonialismis

Hiina riigimeedia asus kaubandussõja taustal Washingtoni vastu ründele ja süüdistab seda katses läbi Hiina firmade ründamise "koloniseerida globaalset ärimaastikku".

The China Daily kirjutas reedel, et Washington üritab koloniseerida globaalset ärimaastikku läbi Hiina firmade ründamise. The Global Times süüdistas Ühendriike aga "hegemoonilises upsakuses" ja globaalses rünnakus vabakaubanduse vastu.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: