Gruusias üritasid tuhanded meeleavaldajad tungida parlamendi hoonesse

{{1561082820000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Gruusias pealinnas Thbilisis üritasid tuhanded meeleavaldajad neljapäeval tungida parlamendi hoonesse.

Meeleavaldajad nõudsid muu hulgas parlamendi esimehe tagasiastumist pärast seda, kui parlamendis oli kõnelenud Venemaa parlamendidelegatsiooni juht Sergei Gavrilov, kes kasutas selleks spiikri kohta.

Koha peal viibivate ajakirjanike hinnangul oli kogunenud umbes 10 000 protestijat, kellest osa tungis läbi märulipolitsei tõketest ja pääses parlamendihoone hoovi. Märulipolitsei surus nad tagasi, kui mitmed jätkasid üritusi parlamendihoonesse pääsemiseks.

Viimastel andmetel kasutas politsei rahvahulga ohjeldamiseks kummikuule ja pisargaasi. Umbes 3000 kõige agaramat meeleavaldajat löödi ajutiselt laiali, kuid kogunesid siis uuesti protesti jätkamiseks.

Vahetult pärast Gavrilovi kõnet võtsid sõna opositsiooni esindajad, kelle hinnangul solvasid Gavrilov ja teised Vene saadikud Gruusia ja Ukraina rahvast.

Gavrilov on Gruusiast juba lahkunud.

"Meeleavaldajad nõuavad erakorralisi parlamendivalimisi ning parlamendi esimehe ja siseministri tagasiastumist," ütles opositsioonierakonna Vabadusliikumine-Euroopa Gruusia üks juhte Gigi Ugulava.

"Me saavutame need nõudmised rahumeelsete protestide kaudu," lubas Ugulava.

Gruusia võimupartei Gruusia Unistus kirjutas avalduses, et Venemaa parlamendidelegatsiooni juhi käitumine oli murettekitav ja mitteaktsepteeritav ning vajab selgitusi.

Venemaa asevälisminister Grigori Karassin taunis Gruusia poliitiliste jõudude reageeringut ja süüdistas neid Venemaa vastaste meeleolude levitamises. Ministri sõnul jätkab Venemaa püüdlusi normaliseerida suhted Gruusiaga.

Valgevenes visiidil viibinud Gruusia president Salome Zurabišvili katkestas vägivalla tõttu visiidi ja naasis kodumaale. 

Gruusia parlamendi spiiker astus meeleavalduste survel tagasi

Gruusia parlamendi esimees Irakli Kobahhidze astus reedel meeleavalduste tõttu tagasi.

Spiikri lahkumisest teatanud võimuerakonna Gruusia Unistus peasekretär Hahha Kaladze ütles, et see näitab erakonna kõrget vastutustunnet ega ole järeleandmine opositsiooniparteide nõudmistele.

Kobahhidzele said saatuslikuks protestid, mille kutsus esile Vene parlamendi delegatsiooni juhi Sergei Gavrilovi kõne, mis opositsiooni sõnul solvas nii gruusia kui ukraina rahvast.

Õigeusu parlamentidevahelise assamblee (IAO) esimees, Vene riigiduuma usuühenduste, ühis- ja vabakonna asjade komisjoni esimees Gavrilov väitis neljapäeval Gruusia parlamendis esinedes, et riigis käib endise presidendi Mihheil Saakašvili mahitusel riigipöördekatse.

Gavrilovi esinemise järel kogunes parlamendi ette 10 000 meeleavaldajat. 

Gruusia peaminister: rahutuste eest vastutab opositsioon

Gruusia peaministri Mamuka Bahtadze sõnul ei jää Thbilisis parlamendihoone ees rahutuste korraldajate tegevus karistuseta.

"Rahva siirast pahameelt kasutasid ära destruktiivsed poliitilised jõud, mis väljusid põhiseaduse raamest. Revanšihimuline opositsioon korraldas vägivallapuhangu, korraldati tormijooks parlamendile ja avalikkus nägi otse-eetris vägivalda ja meie politseinike suhtumist," ütles Bahtadze ööl vastu reedet pressikonverentsil. 

"Tulemusena saime revanšihimuliste destruktiivsete poliitiliste juhtide korraldatud vägivalla. Kahjuks said vastutustundetu opositsiooni innustatud vägivallas kannatada kodanikud ja politseinikud," sõnas valitsusjuht.  

Peaministri sõnul "tegutses politsei seaduse raames, kaitses riiki, ühiskonda ja tõkestas kuriteo".

"Praegu on meie peamureks kõikide kannatanute tervis," ütles Bahtadze. 

Ta märkis, et valitsuserakond Gruusia Unistus ei kavatse vastutust vältida. 

"Homme protsessid jätkuvad, me ei hoia vastutuse eest kõrvale ja nõuame vastust meie meeskonna liikmetelt, kelle rängad vead lõid kriisiolukorra," sõnas valitsusjuht.

"Samal ajal tagame, et destruktiivse opositsiooni juhtide tegevus saaks õigusliku hinnangu," rõhutas Bahtadze. 

Tema avalduse kohaselt peavad need isikud kandma vastutust rahutuste korraldamise ja riigi olukorra õõnestamise eest.

Gruusia opositsioon lubab uusi meeleavaldusi

Gruusia opositsioonijuhid tõotasid reedel jätkata massimeeleavaldusi, kuni parlament laiali saadetakse.

"Gruusia rahvas ja opositsiooniparteid nõuavad ennetähtaegseid parlamendivalimisi ning spiikri ja siseministri tagasiastumist," ütles Ühendatud Opositsiooni juht Grigol Vašadze.

"Rahumeelsed massiprotestid jätkuvad, kuni need nõudmised täidetakse," ütles ta ja lisas, et meeleavaldus algab reede õhtul kell 19.

Opositsioon loodab kasutada rahva rahulolematust võimuerakonnaga Gruusia Unistus ära ka järgmise aasta parlamendivalimisteks valmistudes.

Thbilisi rahutustes sai kannatada 240 meeleavaldajat ja politseinikku

Thbilisi kokkupõrgetes sai kannatada 240 meeleavaldajat, teiste seas 80 politseinikku, ütles Gruusia kiirabi juht Avthandil Thalakvadze reedel ajakirjanikele. 

Tema sõnul viibib praegugi eri raviasutustes 102 inimest.

Gruusia asetervishoiuminister Zaza Bohua kinnitas neid andmeid ajakirjanikele, märkides, et üks kannatanu on raskes, ent stabiilses seisundis ja kaht opereeritakse.

Aseministri sõnul on suuremalt jaolt tegu verevalumite ja käte väljaväänamistega.

Vene duumasaadik: Gruusias käib Saakašvili mahitusel riigipöördekatse

Oma külaskäigu ja esinemisega Gruusia parlamendis riigis poliitilise kriisi põhjustanud Vene parlamendisaadik Sergei Gavrilov ütles reedel, et Gruusias käib endise presidendi Mihheil Saakašviliga mahitusel riigipöördekatse. 

"Meie ühine arvamus on, et see, mis Gruusias praegu toimub, on ilmne riigipöörde- ja võimuhaaramiskatse äärmuslike jõudude poolt, keda koordineeritakse suuresti välismaalt ja kes on seotud härra Saakašviliga," ütles Gavrilov Vene riigiduumas pressikonverentsil. 

Õigeusu parlamentidevahelise assamblee (IAO) esimees, Vene riigiduuma usuühenduste, ühis- ja vabakonna asjade komisjoni esimees Gavrilov lükkas ühtlasi tagasi süüdistused, et ta on osalenud Abhaasia sõjas, mis kostsid Thbilisis parlamentidevahelisel assambleel.

"Need on libauudised, ma ei ole ei Abhaasias ega kusagil mujal sõdimas käinud," sõnas duumasaadik. 

Ta märkis, et "on teiste seas ajakirjanikega mitu korda korraldanud humanitaaroperatsioone relvakonfliktide ohvritele".

"Kus ma iganes käisin, olid need puhtalt humanitaarmissioonid inimõiguste kaitsmiseks," ütles Gavrilov.

IAO loodi 1993. aastal Kreeka parlamendi algatusel ja selle peakorter asub Ateenas. Assamblee tööd juhib president, kelle valib peaassamblee täiskogu ja praegu on selleks Gavrilov.

26. peaassamblee pidi toimuma 19.-22. juunil Thbilisis ja saadikuid oodati 23 riigist.

Gruusia opositsioon nõudis algselt, et Gavrilovit ei lastaks riiki, ja süüdistas teda end iseseisvaks kuulutanud Abhaasias käimises. Kolmapäeval algasid Thbilisis meeleavaldused Gavrilovi ja Vene delegatsiooni saabumise vastu.

Assamblee pidi kogunema Gruusia parlamendi istungisaalis ja kui Gavrilov võttis aset parlamendi esimehe toolil, kutsus see esile parlamendi opositsiooni pahameele.

Vahetult pärast Gavrilovi kõnet võtsid sõna opositsiooni esindajad, kelle hinnangul solvasid Gavrilov ja teised Vene saadikud Gruusia ja Ukraina rahvast.

Esialgu teatati assamblee töö ühte Thbilisi hotelli üleviimisest, kuid neljapäeva õhtul teatas duumasaadik, et seoses ohuga assamblee liikmetele ja juhtkonnale otsustati töö Thbilisis lõpetada.

"Täna toimus president Gavrilovi eesistumisel assamblee istung. Kinnitati rahandusaruanne ja tegevusprogramm, toimusid vaidlused. Seoses ohuga õigeusklikele saadikutele otsustati siiski istungit lühendada ja istungjärk lõpetada," sõnas Gavrilov Interfaxile. 

Assamblee delegatsioon lahkus Thbilisist julgeolekuteenistuse saatel. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: