Trump: USA luure kinnitab Hiina sõdurite liikumist Hongkongi piirile

Donald Trump.
Donald Trump. Autor/allikas: Reuters/SCANPIX

USA luure kinnitas, et Hiina viib vägesid oma erihalduspiirkonna ja ärikeskuse Hongkongi piirile, ütles teisipäeval Ühendriikide president Donald Trump.

"Meie luure teavitas meid, et Hiina valitsus viib vägesid Hongkongi piirile. Kõik peaksid säilitama rahu," kirjutas Trump Twitteris.

Hongkongis on üha ägenenud valitsusvastased meeleavaldused.

Trump viitas luureraportile ajal, mil protestijad halvasid linna juhte trotsides teist päeva Hongkongi lennuvälja. 

Hiina riigi- ja sotsiaalmeedia avaldasid varem video julgeolekujõududest, mis on liikumas meeleavaldustest haaratud enklaavi piirile. 

Global Times ja People's Daily postitasid minutipikkuse video, milles võis näha soomustransportööre liikumas väidetavalt Hongkongiga piirnevasse Shenzheni.  Videos näidati paari tosinat soomukit liikumas läbi riigi lõunaosas asuva Guangzhou linna ning teisi soomustransportööre lahkumas Hiina idaprovintsist Fujianist. 

Global Times peatoimetaha Hu Xijin kirjutas sotsiaalmeedias, et sõjaväe kohalolek annab tunnistust, et kui olukord Hongkongis ei parane, siis Hiina sekkub.

Trump nimetas New Jerseys Morristownis ajakirjanikele kõneldes Hongkongi situatsiooni väga keeruliseks. 

"Loodetavasti laabub kõik rahumeelselt, et keegi ei saa viga ja keegi ei saa surma," lausus ta. 

Rahutused Hiina poolautonoomses piirkonnas kestavad juba kolmandat kuud. Rahva pahameele vallandas seaduseelnõu, mis lubanuks kahtlusaluste väljaandmist kommunistlikule Mandri-Hiinale.

Hongkongi valitsus on praeguseks seadusest loobunud, kuid meeleavaldused on laienenud ning neil nõutakse nüüd ka demokraatlikke reforme ja vabaduste piiramise lõpetamist.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: