USA julgeolekunõunik hoiatas Hiinat uue Tiananmeni eest

{{1565920380000 | amCalendar}}
Honkongi piiri äärde koondatud Hiina sõjaväetehnika.
Honkongi piiri äärde koondatud Hiina sõjaväetehnika. Autor/allikas: Reuters / Scanpix

USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton hoiatas neljapäeval Hiinat uue Tiananmeni veresauna eest seoses Hongkongi demokraatiameeleavaldustega.

"Hiina peab väga ettevaatlikult jälgima, mis samme nad astuvad, sest inimesed Ameerikas mäletavad väga hästi Tiananmeni väljakut ja pilti mehest seismas tankide ees," manitses Bolton.

"Oleks väga suur viga tekitada samasugune mälestus seoses Hongkongiga," lisas Bolton.

USA president Donald Trump ütles teatas veidi pärast seda, et on "väga mures" meeleavalduste võimaliku vägivaldse mahasurumisega Hongkongis ja ta vestleb sel teemal lähiajal Hiina presidendi Xi Jinpingiga.

"Ma olen väga mures," ütles Trump ajakirjanikele enne New Jerseys enne kampaaniaüritusele sõitmist.

Trump kutsus Hiina presidendi üles alustama protestiliikumisega otseläbirääkimisi.

"Ma võin peaaegu kihla vedada, et ta istub koos protestijatega maha ja lahendab selle asja veerand tunniga. Ma tean, et see on selline asi, mida ta teeb," lisas president.

Kolm Hongkongi kõrget politseiametnikku ütlesid varem päeval, et ei ole teadlikud Hiina sõjaväe plaanidest ühineda massimeeleavalduste allasurumisega. Samas nentisid nad, et ei ole kindlad, kas neile antaks eelnevalt teada, kui Hiina paramilitaarüksused või sõjavägi Hongkongi tuuakse.

Esmaspäeval tehtud satelliidipiltidelt on näha Hiina paramilitaarüksuste soomukeid ja teisi sõidukeid kogunemas staadionile Hongkongiga piirnevas Shenzheni linnas.

Hiina meedia: Hongkongis teist Tiananmeni ei tule

Hiina riigimeedia tõotas reedel, et kui Peking peaks Hongkongis rahutusi maha suruma tulema, siis aastakümneid tagasi toimunud verised Tiananmeni väljaku sündmused seal ei kordu.

Hiina viitab Tiananmeni sündmustele haruharva ning Mandri-Hiinas on Tiananmenis toimunu tabuteema. 

Reedel aga rõhutas leht Global Times, et 30 aasta taguse ajaga on Hiinal nüüd protestide mahasurumiseks kasutada peenemad vahendid.

"Hongkongi intsident ei saa olema 1989. aasta 4. juuni poliitilise intsidendi kordus," kirjutas leht toimetajaveerul.

"Hiina on palju tugevam ja küpsem ning tema võime keerulisi olukordi hallata on oluliselt suurenenud."

Rahutused Hongkongis on kestnud 10 nädalat. Kui varem nõuavad Hongkongi elanikud Mandri-Hiinale väljaandmist ette näinud eelnõu tühistamist, siis nüüd nõuavad nad demokraatlikke õigusi.

Rahutuste käigus on puhkenud ka vägivalda ning Pekingist tulevad aina ägenevad avaldused tekitasid kartuse, et Peking võib üritada suruda rahutused maha sõjalise jõuga.

Tollal lasi sõjavägi tudengite vastu käiku tankid ning paljud inimesed said surma. Ametlikku hukkunute arvu pole, kuid ekspertide arvates ulatub see sadadest tuhandeteni.

Rahutuste mahasurumise järel jäi Hiina majandus kaheks aastaks seisma ning riigist sai rahvusvaheline paaria.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: