USA on mures Hiina vägede liikumise pärast Hongkongi piiril

{{1565800260000 | amCalendar}}
Hongkongi protestijad üksteist pärast pisargaasi rünnakut aitamas.
Hongkongi protestijad üksteist pärast pisargaasi rünnakut aitamas. Autor/allikas: Reuters/SCANPIX

USA väljendas kolmapäeval muret Hiina vägede liikumise pärast Hongkongi piirialal ja ärgitas Pekingit austama oma erihalduspiirkonna autonoomiat.

"Ühendriigid on tõsiselt mures teadete pärast Hiina paramilitaarüksuste liikumisest Hongkongi piiril," ütles USA välisministeeriumi pressiesindaja avalduses AFP-le. 

"USA ärgitab tugevalt Pekingit pidama kinni endale Hiina-Briti ühisdeklaratsiooni alusel võetud kohustustest lubada Hongkongil kasutada laialdast autonoomiat," sõnas ta. 

Hiina erihalduspiirkonnas Hongkongis nädalaid kestnud marsside, meeleavalduste ja istumisstreikide raames on tänavatele tulnud miljonid inimesed. See on suurim väljakutse Hiina võimule Hongkongis pärast 1997. aastat, mil Ühendkuningriik piirkonna Hiinale tagastas.

Hiina lubas 1997. aastal Hongkongi taas enda kontrollile allutades jätta piirkonnas kehtima tähtsad Briti võimu aegsed põhimõtted nagu sõltumatu kohtuvõim ja sõnavabadus. 

Samas leiavad paljud, et Hongkongi võimud on Hiina keskvalitsuse survel neid õigusi ja vabadusi viimastel aastatel oluliselt piiranud. Nad viitavad teisitimõtlejatest raamatukaupmeeste kadumisele Mandri-Hiina vanglatesse, tuntud poliitikute valimistelt kõrvalejätmisele ja demokraatiameelsete protestiliidrite vangistamisele. 

USA president Donald Trump ütles teisipäeval, et Ühendriikide luureteenistuste andmeil koondab Hiina vägesid Hongkongi piirile. 

Hiina riiklikud väljaanded Global Times ja People's Daily olid enne seda postitanud oma veebilehtedele minutipikkuse video, milles võis näha soomustransportööre liikumas Hongkongiga piirnevasse Shenzheni linna.  

Videos näidati paari tosinat soomukit liikumas läbi riigi lõunaosas asuva Guangzhou linna ning teisi soomustransportööre lahkumas Hiina idaprovintsist Fujianist. 

AFP: Hiina sõjavägi korraldas Hongkongi piirilinnas paraadi

Tuhanded Hiina julgeolekujõudude liikmed korraldasid neljapäeval Hongkongi piiril asuvas Shenzhenis staadionil paraadi, teatas AFP ajakirjanik sündmuskohalt. 

Shenzheni linna staadionil oli näha ka soomusmasinaid ja mõned paraadil osalenud kandsid relvastatud politsei eraldusmärke, ütles AFP ajakirjanik. 

USA presidendi sõnul lahendab Xi kiiresti Hongkongi olukorra

USA president Donald Trump avaldas kolmapäeval lootust, et Hiina riigipea Xi Jinping lahendab Hongkongi olukorra humaanselt ja kiiresti.

"Mul pole mingeid kahtlusi, et president Xi tahab kiiresti ja humaanselt Hongkongi probleemi lahendada ja seda ta teeb," ütles Trump. "Kahepoolne kohtumine?" pakkus Ühendriikide riigipea seejärel välja. 

USA president näis seostavat kaubandusleppe sõlmimise Hiinaga Hongkongi olukorra humaanse lahendamisega. 

"Hiinas kaob teiste tariifivabade riikidega võrreldes miljoneid töökohti. Tuhanded firmad on lahkumas. Loomulikult tahab Hiina kokkulepet sõlmida. Laskem neil kõigepealt Hongkongiga humaanselt tegeleda!" kirjutas USA president Twitteris. 

Washington ja Peking on kehtestanud imporditollid 360 miljardi dollari väärtuses kahepoolsele kaubandusele, kuid Trump on lükanud detsembrisse edasi tariifide jõustamise Hiina elektroonikakaupadele. Samas on ta lubanud teoks teha ähvarduse kehtestada alates 1. septembrist imporditoll 300 miljardi väärtuses Hiina kaupadele.

Diplomaat: Hiina ei lase Hongkongi rahutustel kontrolli alt väljuda

Hiina ei vaata vaikides pealt ning on valmis "rahutused kiirkorras vaigistama", kui kriis Hongkongis muutub "kontrollimatuks", ütles neljapäeval Hiina suursaadik Londonis Liu Xiaoming. 

"Kui olukord halveneb veelgi rahutusteks, mida SAR-i (erihalduspiirkonna) valitsus kontrollida ei suuda, siis keskvalitsus ei vaata vaikides pealt. Meil on piisavalt lahendusi ja jõudu, et rahutused kiirkorras vaigistada," ütles ta pressikonverentsil. 

"Me loodame, et see saab läbi korrastatud viisil. Aga senikaua oleme valmis halvimaks," ütles Liu. 

Samuti hoiatas Hiina diplomaat "välise sekkumise" eest Hongkongi kriisi ning manitses Briti uue peaministri Boris Johnsoni valitsust antud küsimuses "suurele ettevaatlikkusele". 

"Ma arvan, et mõned poliitikud siin riigis .... peavad Hongkongi jätkuvalt Briti impeeriumi osaks," lisas ta. 

Toimetaja: Merilin Pärli, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: