G7 liidrid avaldasid toetust Hongkongi autonoomiale ja kutsusid rahule

Prantsusmaal kohtunud juhtivate tööstusriikide ühenduse G7 liidrid avaldasid esmaspäeval toetust Hongkongi autonoomiale, nagu see on sätestatud 1984. aastast pärinevas Hiina ja Suurbritannia kokkuleppes.

"G7 kinnitab üle 1984. aasta Hiina-Briti kokkuleppe olemasolu ja tähtsuse Hongkongi teemal ja kutsub vältima vägivalda," seisis Biarritzis lõppenud G7 tippkohtumise lõppavalduses.

Hiina erihalduspiirkonnas on 12 nädalat kestnud massimeeleavaldused, mille käigus on puhkenud kokkupõrked ka märulipolitseiga ning vägivalda kasutanud meeleavaldajad, märulipolitseinikud kui ka Pekingi-meelsed mafioosod.

Hongkongi valitsus keeldub juunis tänavatele tulnud protestijatega läbirääkimisi pidamast. Protest sai alguse pahameelest eelnõu üle, mis lubanuks väljaandmisi Mandri-Hiinale. Hiljem paisus see laiemaks demokraatiameelseks liikumiseks.

Hiina lubas 1997. aastal Hongkongi taas enda kontrollile allutades jätta piirkonnas kehtima tähtsad Briti võimu aegsed põhimõtted nagu sõltumatu kohtuvõim ja sõnavabadus.

Samas leiavad paljud, et Hongkongi võimud on Hiina keskvalitsuse survel neid õigusi ja vabadusi viimastel aastatel oluliselt piiranud. Nad viitavad teisitimõtlejatest raamatukaupmeeste kadumisele Mandri-Hiina vanglatesse, tuntud poliitikute valimistelt kõrvalejätmisele ja demokraatiameelsete protestiliidrite vangistamisele.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: