Johnsoni valitsus astub samme Briti parlamendi töö peatamiseks

{{1566984660000 | amCalendar}}
Briti peaminister Boris Johnson.
Briti peaminister Boris Johnson. Autor/allikas: Zuma Press/Scanpix

Peaminister Boris Johnsoni valitsus taotleb kuningannalt Briti parlamendi töö peatamist vaid mõni päev pärast seda, kui rahvasaadikud septembris tööle naasevad.

Plaanide kohaselt toimub nn kuninganna kõne ehk valitsuse plaanide ametlik tutvustamine 14. oktoobril, vahendas BBC.

Praktikas aga tähendaks see seda, et rahvasaadikutel ei pruugi jääda aega astuda samme ja võtta vastu seadusi, mille abil saaks ära hoida Ühendkuningriigi lahkumise Euroopa Liidust ilma igasuguse leppeta. Johnson on lubanud, et Ühendkuningriik lahkub EL-ist igal juhul 31. oktoobriks ehk praeguse ajapikenduse lõpuks.

Peaminister Johnson kinnitas hiljem kolmapäeval esialgset allikatele tuginenud uudist ja teatas, et kuninganna Elizabeth II kõne leiab kava kohaselt aset 14. oktoobril. Valitsuse plaanide üle saaksid rahvasaadikud hääletada alles 21. ja 22. oktoobril.

Rahvasaadikutele saadetud kirjas märkis Johnson ka seda, et valitsusel on kavas rääkida opositsiooniparteidega, kuidas sõlmida uus Brexiti-lepe, kui selline peaks Brüsselis kokku lepitama. Samal ajal on nii Euroopa Liidu juhid kui ka mitmete liikmesriikide juhid korduvalt kinnitanud, et olemasolevat Brexiti-lepet ümber tegema ei hakata ning Iiri kaitsemeetmest pole kavas loobuda.

Johnsoni valitsusel on parlamendi alamkojas väga napp parlamendienamus - ainult üks saadikukoht. Samas on selle parlamendienamuse sisse arvestatud ka need Konservatiivse Partei saadikud, kes on leppeta Brexiti vastu ning kellest osa on lubanud vajadusel valitsuse vastu hääletada, et selline areng ära hoida.

Võimuerakonna mässumeelne liige ja EL-i jäämise pooldaja Dominic Grieve nimetas valitsuse plaani ennekuulmatuks sammuks ning hoiatas, et see võib tuua kaasa umbusaldushääletuse Johnsoni vastu. "See valitsus kukub," lisas ta.

Alamkoja spiiker John Bercow, kes on algselt samuti pärit Konservatiivsesse Partei ridadest, teatas kolmapäeval, et valitsuse sammu näol on tegu põhiseadusliku skandaaliga. "Ükskõik, kuidas seda ka ei esitata, on ilmselge, et parlamendi töö peatamise eesmärgiks on takistada parlamenti Brexitit arutada ja seeläbi oma kohustust täita," rõhutas ta.

Parlamendi töö peatamise juriidilise korralduse ja mõju üle on Briti avalikkuses viimasel ajal ka pikemalt vaieldud. Täpsemalt selle üle, kas ja kuidas seda rakendada saab, või siis selle üle, kas sellele leidub ka mingeid teisi juriidilisi vastusamme.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: