Tusk: peagi ühinevad kõik EL-i riigid bloki kliimalubadustega

Donald Tusk ja Jüri Ratas.
Donald Tusk ja Jüri Ratas. Autor/allikas: Scanpix

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk usub, et õige pea ühinevad ka need liikmesriigid Euroopa Liidu kliimalubadustega, mis nendest praegu kõrvale otsustasid jääda. Üks kõrvalejääjatest on ka Eesti.

"Ma olen veendunud, et Euroopa Liidust saab esimene kliimaneutraalne kontinent. Enamus EL-i liikmesriike on juba lubanud saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsuse. Isiklikult leian, et see on ainult aja küsimus, millal selle lubadusega ühinevad kõik Euroopa Liidu riigid," kirjutas Tusk sotsiaalmeedias.

Euroopa Liit lootis enne esmaspäeval ÜRO-s alanud kliimakonverentsi saavutada konsensuse, mille kohaselt kõik EL-i riigid kohustuvad 2050. aastaks muutma oma majanduse süsinikuneutraalseks. Ettepanekuga keeldusid aga juunis peetud ülemkogul nõustumast Poola, Tšehhi, Ungari ja Eesti.

Peaminister Jüri Ratas põhjendas juunis Eesti eemalejäämist sellega, et enne kohustuse võtmist peab riik läbi viima vastava analüüsi, mis valmib aga alles setembris või oktoobris.

ÜRO peaassamblee raames toimus esmaspäeval kliimatippkohtumine, millel riigid pidid esitama konkreetsed ja realistlikud plaanid, kuidas täiustada 2015. aasta Pariisi kliimaleppes võetud eesmärki hoida soojenemine alla kahe kraadi Celsiuse järgi ja ideaalis alla 1,5 kraadi võrreldes tööstusrevolutsiooni eelse ajaga. ÜRO teatas kohtumise eel tehtud avalduses, et 66 riiki, 10 piirkonda, 102 linna ja hulk ettevõtteid lubab saavutada 2050. aastaks süsinikuneutraalsuse.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: