Leht: Pelosi plaanib algatada ametliku uurimise Trumpi tagandamiseks

Nancy Pelosi.
Nancy Pelosi. Autor/allikas: Andrew Caballero-Reynolds/AFP/Scanpix

USA esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi kavatseb teatada ametliku uurimise algatamisest president Donald Trumpi tagandamiseks, teatab Washington Post.

Väljaanne tsiteeris demokraatide anonüümseid allikaid.

Esindajatekoja luurekomitee esimees Adam Schiff teatas, et komitee peab läbirääkimisi Trumpi telefonikõnest teada andnud luureametniku advokaadiga, et luureametnik saaks juba sel nädalal tunnistusi anda.

Luureametnik teatas USA võimudele Trumpi kõnest Ukraina riigipeale Volodõmõr Zelenskile, milles Trump Zelenskit väidetavalt survestas. Trump soovis väidetavalt, et Zelenski uuriks demokraatide presidendikandidaadi Joe Bideni tegevust, kes oli seotud ühe Ukraina gaasifirmaga.

Trump kinnitas teisipäeval, et on kinni hoidnud USA julgeolekuabi Ukrainale, kuid keeldus seda sidumast Ukraina riigipeaga peetud telefonikõnega. Ta lubas ka telefonikõne ümberkirjutuse avalikustada.

Hunter Bideni seos Ukrainaga

Hunter Biden on advokaat ning tervishoiule, veebihasartmängudele ja taastuvenergeetikale keskenduva riskikapitalifirma Eudora Global asutaja.

See ei ole aga põhjus, miks ta on viimasel ajal tähelepanu keskmesse sattunud. 2014. aastal asus Hunter Biden tööle Ukraina maagaasiettevõtte Burisma Holdings nõukokku, saades selle eest märkimisväärset tasu. Tema ametiajal selles firmas alustas Ukraina peaprokurör Viktor Šokin ettevõtte suhtes uurimist.

The New York Times kirjutas tänavu maikuus, et Hunteri isa Joe Biden, kes oli Barack Obama ajal asepresident ja USA administratsiooni keskne isik Ukraina teemal, ähvardas 2016. aastal hoida kinni miljardi dollari ulatuses laenugarantiisid, kui Ukraina oma riigis korruptsiooni ei vähenda.

Osa Bideni nõudmisest oli ka see, et ametist tuleks tagandada Šokin, kes uuris Burisma Holdingsi taga olevat oligarhi. USA ametnikud süüdistasid Šokinit selles, et ta ei võidelnud samal ajal korruptsiooniga enda asutuses. Lõpuks hääletas Ukraina parlament Šokini ametist maha.

Ukraina nüüdne peaprokurör Juri Lutsenko ütles mais Bloombergile, et tal ei ole mingeid tõendeid selle kohta, et Joe Biden või Hunter Biden oleks midagi valesti teinud.

"Hunter Biden ei rikkunud ühtki Ukraina seadust, vähemalt praegu me ei näe küll ühtki pahategu," sõnas Lutsenko. "Ettevõte võib oma nõukogule maksta nii palju kui ta tahab," lisas ta.

Hunter Biden ütles mais Timesile, et tal ei olnud mingit seost Burisma Holdingsi vastase uurimisega. The Washington Post on kirjutanud, et selle kohta nagu oleks Joe Biden püüdnud oma poega aidata, pole mingeid tõendeid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: