Kurt Volker andis seoses Trumpi-uurimisega esindajatekojas tunnistusi

{{1570154220000 | amCalendar}}
Kurt Volker esindajatekotta saabumas.
Kurt Volker esindajatekotta saabumas. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Endine USA eriesindaja Ukraina küsimustes Kurt Volker andis neljapäeval esindajatekojas tunnistusi, öeldes, et ei olnud isiklikult seotud president Donald Trumpi jõupingutusega veenda Ukraina liidrit uurima Joe Bideni poja suhteid Ukrainas.

Volker ütles, et hoiatas ukrainlasi hoidma eemale Ameerika poliitikast.

Volker andis ligi 10 tundi tunnistusi. Terve päeva kestnud kuulamine on esimene ilmselt paljude seast, mida on kavas teha välisministeeriumi ja teiste ametnikega.

Esindajatekoja uurijad tahavad aru saada, kas need ametnikud mängisid mingit rolli või kas neil on rohkem infot Trumpi jõupingutuste kohta avaldada Ukraina presidendile survet USA endist asepresidenti Joe Bidenit kahjustava info saamiseks.

Välisministeeriumi teatel kinnitas Volker, et aitas kaasa Zelenski nõuniku kontaktile Trumpi advokaadi Rudy Giulianiga, seda ukrainlase palvel. Giuliani on omakorda öelnud, et tal oli tihe kontakt Volkeriga.

Volker ütles neljapäeval uurijatele, et ta hoiatas Giulianit, et too ei toetuks Ukraina endise peaprokuröri Juri Lutsenko käest tulevale informatsioonile.

Giuliani on mänginud keskset rolli Trumpi jõupingutustes algatada Ukrainas korruptsioonijuurdlus Bidenite tegevuse suhtes.

Volker astus ametist tagasi reedel, päev pärast seda, kui USA esindajatekoda teatas, et soovib kuulata tema ütlusi Trumpi tagandamisjuurdluse käigus, mis on seotud 25. juulil aset leidnud telefonikõnega kahe presidendi vahel.

Tekstsõnumite järgi ärgitasid USA diplomaadid Ukrainat Bidenit uurima

USA kõrged diplomaadid innustasid Ukraina värskelt ametisse valitud presidenti algatama Joe Bideni perega seotud uurimist vastutasuks kõrge profiiliga Washingtoni-visiidi ja president Donald Trumpiga kohtumise eest.

Seda näitavad tekstsõnumid, mille avaldasid USA esindajatekoja uurijad neljapäeva hilisõhtul pärast kümnetunnist intervjuud nende diplomaatide hulka kuulunud Kurt Volkeriga.

Sõnumitest selguvad võimaliku vahetuskauba piirjooned: Trumps saab oma demokraadist rivaalile keskenduva poliitilise uurimise vastutasuks uuele Ukraina liidrile makstava hinna eest. See vahetuskaup on esindajatekoja uurimise südames.

Tekstsõnumitest koorub välja kolme diplomaadi kampaania. Näib, et nad üritasid aidata Ukrainal parandada oma suhet Trumpiga ning edendasid selleks Trumpi soovi, et Ukraina uuriks tema rivaali Bidenit ja ta poega.

Volker kirjutas 25. juuli hommikul, enne kui Trump ja Ukraina president Volodõmõr Zelenski samal päeval telefonitsi vestlesid: "Kuulsin Valgest Majast. Eeldusel, et president Z veenab Trumpi, et ta uurib / "selgitab välja, mis juhtus" 2016. aastal, siis me paneme paika Washingtoni-visiidi kuupäeva."

Ukraina presidendi nõunik näis minevat kaasa ettepanekuga uurida Burismat, ühte Ukraina gaasifirmat, mille juhatuses oli Joe Bideni poeg Hunter. Joe Biden oli USA asepresident ja juhtis Ukraina-poliitikat samal ajal kui tema poeg gaasifirma juhatuses oli.

"Telefonikõne läks hästi," kirjutas Andrei Jermak samal päeval tekstsõnumiga Volkerile pärast kahe presidendi vestlust. Jermak pakkus siis septembrisse mitu kuupäeva, mil Trump ja Zelenski saaksid kohtuda.

Kuid need plaanid hakkasid lagunema, kui Zelenski nõunik üritas panna paika kohtumise kuupäeva enne, kui Ukraina uurimistest teatada kavatses.

"Kui meil on kuupäev olemas, siis kutsume kokku pressikonverentsi, teatame eelseisvast visiidist ning käime välja USA-Ukraina suhete taaskäivitamise nägemuse, mille seas on Burisma ja valimisalased sekkumised uurimistesse," kirjutas Jermak kaks nädalat hiljem.

"Kõlab hästi!" vastas Volker.

Volker ja teised kaks diplomaati - William Taylor, USA Ukraina saatkonna asjur, ning Gordon Sondland, USA saadik Euroopa Liidu juures - arutasid avaldust, mis Zelenski peaks tegema uurimise toetamiseks. Kõneluste edenedes kirjutas Sondland, et Trump "väga tahab tulemust".

Seejärel pani Trump seisma Ukrainale mõeldud 250 miljonit dollarit sõjalist abi. Ukrainale oli see raha tähtis võitluseks Venemaa vastu.

"Pean sinuga rääkima," kirjutas Jermak Volkerile.

Taylor, Ukraina saatkonda juhtinud kogenud diplomaat, väljendas siis muret ning tahtis teada, kas raha hoitakse kinni kuniks Ukraina Trumpi tahtmisega nõustub.

"Kas me ütleme nüüd, et julgeolekuabi ja kohtumine Valges Majas sõltuvad uurimistest?" kirjutas ta.

"See on minu jaoks luupainajalik stsenaarium," ütles Taylor päevi hiljem oma kolleegidele tekstsõnumis. Taylor kirjutas, et Ukraina abi kinnihoidmisega "oleme juba raputanud nende usku meisse".

Trumpi sõnul oli tema telefonikõne Zelenskiga "täiuslik" ning tõestab, et tagandamisuurimine on jama.

Neljapäeval avaldatud tekstsõnumid aga näitavad, et kõnele järgnenud kuu jooksul oli Trump kohtumise Zelenskiga tühistanud ning diplomaadid püüdsid päästa kohtumist kas asepresident Mike Pence'i või välisminister Mike Pompeoga.

Sellele järgnes kisklemine ja sõrmega teineteisele näitamine, et päästepüüdlusi korda saada.

Taylor ütles Sondlandile: "Arvestan sellega, et sul on õigus." Sondland vastas seepeale: "Bill, ma ei öelnud, et mul on õigus."

Sondland oli protsessi algusepoole kirjutanud sõnumis, et tahab käivitada vestluse Ukrainaga "hoolimata selle ettekäändest", sest ta "muretseb alternatiivide pärast". Nüüd ütles ta, et nad leidsid parima edasiliikumise tee ning kirjutas, et "loodetavasti see toimib".

Taylor vastas siis: "Nagu ma telefonis ütlesin, siis on minu arvates hullumeelne hoida kinni julgeolekuabi poliitilise kampaania aitamiseks."

Pärast rohkem kui neljatunnist pausi vastas Sondland, et Taylor eksib ning et Trump "on olnud kristallselge - mitte mingit kaupa kauba vastu".

Lisaks kirjutas ta: "Teen ettepaneku lõpetada tekstsõnumite vahetamine."

Sõnumid avaldanud esindajatekoda ütles, et nüüd avaldatud kirjavahetus "on vaid väike osa kõikidest materjalidest", mille Volker neile esitas. Koda loodab ülejäänu avaldada hiljem.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: