Trump vihjas, et mainis Bidenit vestluses Zelenskiga

USA president Donald Trum ja tema võimalik peakonkurent eelseisvatel presidendivalimistel, endine asepresident Joe Biden
USA president Donald Trum ja tema võimalik peakonkurent eelseisvatel presidendivalimistel, endine asepresident Joe Biden Autor/allikas: AFP

USA president Donald Trump ütles pühapäeval, et ta arutas hiljutises telefonikõnes Ukraina uue riigipea Volodõmõr Zelenskiga suvel Ukrainas peetud presidendivalimisi. Ta vihjas, et mainis kõnes ka endist demokraadist asepresidenti Joe Bidenit ja tema poega Hunterit.

Trump ei kinnitanud otsesõnu, et ta arutas demokraatide presidendikandidaadiks püüdleva Joe Bideni ja tema poja Hunteri teemat Zelenskiga 25. juulil aset leidnud telefonivestluses, mis on alus vilepuhuja kaebusele Trumpi vastu.

"Jutuajamine, mis mul oli, oli suuresti õnnitlev, suuresti korruptsioonist, kogu korruptsioonist, mis aset leiab," seletas Trump Washingtonis ajakirjanikele enne suundumist Texasesse ja Ohiosse.

Trumpi sõnul ütles ta ka, et "me ei taha, et meie inimesed nagu asepresident Biden ja tema poeg annaksid panuse korruptsioonile Ukrainas, mis seal juba on", vahendas The Washington Post.

"Ukrainal on palju probleeme," sõnas Trump. "Uus president ütleb, et ta suudab vabastada riigi korruptsioonist ja ma ütlesin, et see on suurepärane asi. Meil oli suurepärane jutuajamine. Meil oli jutuajamine paljudest asjadest."

Asjaga kursis olev allikas ütles uudisteagentuurile Associated Press, et Trump kutsus Zelenskit uurima Hunter Bideni tegevust, kes töötas ühe Ukraina gaasifirma heaks.

Trump kordas pühapäeval, et ta ei öelnud Zelenskile mitte midagi valesti.

President andis mõista, et tema kinnitused, et ta käitus telefonivestluse ajal korrektselt, peaks piisama kriitikute rahuldamiseks.

Valge Maja ei ole Trumpi pühapäevaseid ütlusi veel kommenteerinud.

Hunter Bideni seos Ukrainaga

Hunter Biden on advokaat ning tervishoiule, veebihasartmängudele ja taastuvenergeetikale keskenduva riskikapitalifirma Eudora Global asutaja.

See ei ole aga põhjus, miks ta on viimasel ajal tähelepanu keskmesse sattunud. 2014. aastal asus Hunter Biden tööle Ukraina maagaasiettevõtte Burisma Holdings nõukokku, saades selle eest märkimisväärset tasu. Tema ametiajal selles firmas alustas Ukraina peaprokurör Viktor Šokin ettevõtte suhtes uurimist.

The New York Times kirjutas tänavu maikuus, et Hunteri isa Joe Biden, kes oli Barack Obama ajal asepresident ja USA administratsiooni keskne isik Ukraina teemal, ähvardas 2016. aastal hoida kinni miljardi dollari ulatuses laenugarantiisid, kui Ukraina oma riigis korruptsiooni ei vähenda.

Osa Bideni nõudmisest oli ka see, et ametist tuleks tagandada Šokin, kes uuris Burisma Holdingsi taga olevat oligarhi. USA ametnikud süüdistasid Šokinit selles, et ta ei võidelnud samal ajal korruptsiooniga enda asutuses. Lõpuks hääletas Ukraina parlament Šokini ametist maha.

Ukraina nüüdne peaprokurör Juri Lutsenko ütles mais Bloombergile, et tal ei ole mingeid tõendeid selle kohta, et Joe Biden või Hunter Biden oleks midagi valesti teinud.

"Hunter Biden ei rikkunud ühtki Ukraina seadust, vähemalt praegu me ei näe küll ühtki pahategu," sõnas Lutsenko. "Ettevõte võib oma nõukogule maksta nii palju kui ta tahab," lisas ta.

Hunter Biden ütles mais Timesile, et tal ei olnud mingit seost Burisma Holdingsi vastase uurimisega. The Washington Post on kirjutanud, et selle kohta nagu oleks Joe Biden püüdnud oma poega aidata, pole mingeid tõendeid.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: