Danske tegevuse lõpp Eestis on kätte jõudnud

{{1569912360000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Danske Bank Eesti filiaal alustas teisipäeval likvideerimismenetlust, kuna tänavu veebruaris tegi finantsinspektsioon Danske Bankile ettekirjutuse lõpetada Eestis tegutsemine. Ettekirjutuse põhjuseks oli panga Eesti filiaali mitteresidentidest klientide portfelliga ajavahemikus 2007-2015 seotud juhtumid. . Danske eraklientide portfelli ostis ära LHV, ärikliente jääb teenindama Danske Leedu üksus.

Finantsinspektsioon tegi Danske Banki Eesti filiaalile veebruaris ettekirjutuse, et pank peab kaheksa kuu pärast Eestis tegevuse lõpetama. Aastatel 2007-2015 liikus läbi Danske Banki Eesti filiaali 200 miljardit eurot, mille hulgas oli suures ulatuses kahtlaseid tehinguid. Danske Bank teatas teisipäeval kirjalikult, et vastavalt finantsinspektsiooniga kokku lepitud kavale on filiaal nüüdseks sama hästi kui lõpetanud Eestis pangandustegevuse. Filiaali tegevust juhib nüüd likvideerimiskomitee. Igapäevaseid pangateenuseid enam klientidele ei pakuta.

"Vastavalt Eesti Finantsinspektsiooniga kokku lepitud kavale on Danske Bank nüüdseks sama hästi kui lõpetanud Eestis pangandustegevuse. Nüüd on kõikide asjaosaliste põhitähelepanu suunatud sellele, et kindlustada klientide huvide kaitsmine parimal võimalikul viisil," selgitas Danske Banki juhatuse aseesimees ja likvideerimiskomitee esimees Frederik Bjørn.

Finantsinspektsiooni õigusosakonna juht Siim Tammer ütles, et Danske panga kodulaenu kliendid võtab üle LHV.

"LHVga on Danske Bank oma lepingud juba täna sõlminud. Küsimus, mis puudutab neid eralaene tõenäoliselt saab lõpliku lahenduse kuskil novembri lõpus, kui siis kõik tehniline pool on paigas, et LHV ka reaalselt suudab ka need laenud oma süsteemidesse integreerida," ütles Tammer.

Kliendibaasi üleviimiseks pikendas finantsinspektsioon Danske Banki õigust teha Eestis filiaalina makseid selle aasta lõpuni. LHV-le annab Danske Bank üle 11 000 kliendiga portfelli, mille maht on ligi 470 miljonit eurot ja millest 97 protsenti moodustavad eluasemelaenud. Äriklientide laenuportfell ehk siis ettevõtete ja omavalitsuste laenud antakse üle Danske Banki Leedu filiaalile.

Igapäevaseid pangateenuseid Danske enam klientidele ei pakuta. Äriklientide laenuportfell viiakse teisipäevast üle Danske Banki Leedu filiaali.

Tammer ütles, et selles osas Danske pank on andnud inspektsioonile kinnitused, et ta teenindab neid kliente lõpuni. "Nendele lepingutele kohaldub Eesti õigus, Eesti kohtualluvus ja et inimesed saavad oma teenuseid eesti keeles. Ehk et tegelikult need läbirääkimised ja need menetlused, mis meil on täna toimunud on ainult ja üsna suures pildis meie Eesti klientide huvidest lähtuvalt," rääkis Tammer.

Ärilaenud ammenduvad Leedu filiaalis kolme ja poole aasta jooksul, ütles Tammer. Likvideerimisele mineva Danske Banki Eesti filiaali varade maht oli aasta alguses 1,2 miljardit eurot. Kõik Danske Banki logod ja sildid eemaldatakse Tallinna peakontori hoonelt ööl vastu laupäeva.

Osa kliente, kes kasutasid Danske grupi tasemel pangandusteenuseid ka Põhjamaades, on viinud oma pangateenused Eestist üle Danske Banki teistesse filiaalidesse Põhjamaades.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: