Danske peab müüki panema miljardi euro suuruse laenuportfelli

{{1550581440000 | amCalendar}}
Foto: SWNS/Scanpix

Eestis oma tegevuse lõpetava Danske panga Eesti filiaali laenuportfelli maht on 1,06 miljardit eurot ehk umbes 5 protsenti Eesti turuosast, mis tuleb mõnele teisele pangale või krediidiandjale maha müüa.

Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler ütles, et laenuvõtjatel ei maksa muretseda, sest nende lepingud kehtivad.

"Laenuvõtjate kaitseks oleme otsuses sätestanud terve rea tingimusi ja kohustusi pangale, et pank ei saaks kuidagi oma võimu oma klientide suhtes kuritarvitada," kinnitas ta.

Finantsinspektsiooni juht ütles, et Danske laenuportfell tuleb teatud tähtaja jooksul üle anda kellelegi, kes omab panga tegevusluba või krediidiandja tegevusluba.

"Ja kui mõistlikud jõupingutused portfelli müügiks ei õnnestu, on ettekirjutuses plaan B ette nähtud, kus pank pakub välja õiguspärase võimaluse, kuidas see laenuportfell n-ö runoffi lasta, et need lepingud oma tähtaja lõpuni saaks täidetud," selgitas Kessler.

Panga kohustused on tagatud sunnirahaga. Iga rikkumise eest, kui pank peaks seda tegema, tuleb tal maksta sunniraha kuni 100 000 eurot, aga mitte rohkem kui 10 protsenti Danske Banki aastasest käibest.

Ka klientide hoiused, mida oli aasta lõpu seisuga ligi 100 miljonit eurot, peab pank tagastama täies mahus.

Ühistulise Coop Panga juhi Margus Rinki sõnul on Coopil plaan soetada osa sulgemisele mineva Danske Banki Eesti filiaali laenuportfellist.

"Danske filiaali sulgemine puudutab veel umbes 15 000 hoiustajat ja 12 000 laenuklienti. Tegu on atraktiivse võimalusega laenuportfelli suurendamiseks. Meile on kindlasti huvitav mõte ka Danske olemasoleva laenuportfelli ostmine," ütles Rink BNS-ile.

Lisaks laenuportfelli soetamisele loodab Coop Danske sulgemisest saada juurde ka hoiusekliente.

Samas sõnas Rink, et kuivõrd Danske on oma Eesti tegevust lõpetanud juba viimased kaks aastat, on enamus Danske kliente endale igapäevasteks arveldusteks uue kodupanga leidnud.

Finantsinspektsiooni juhatus tegi teisipäeval Taani panganduskontsernile Danske Bank ettekirjutuse, millega keelas panga filiaali tegevuse Eestis.

Pank peab enda tegevuse Eestis lõpetama kaheksa kuu jooksul alates ettekirjutuse tegemisest, arvestades seejuures filiaali praeguste klientide huve.

Danske Bank peab 20 päeva jooksul esitama finantsinspektsioonile tegevuskava filiaali sulgemiseks Eestis.

Finantsinspektsioon lubas filiaali likvideerimise protsessi jälgida väga tähelepanelikult ning teatas valmisolekust vajadusel kasutada täiendavaid järelevalvelisi meetmeid, et tagada filiaali klientide huvide kaitse ning finantssektori usaldusväärsus.

Finantsinspektsioon rõhutas, et Danske rikkus Eestis tegutsedes aastaid rahapesu tõkestamise vastaseid regulatsioone, lastes kõrge rahapesuriskiga klientidel teha panga vahendusel kahtlasi tehinguid. Lisaks eksitas pank Eesti riigiasutusi, esitades neile puudulikku teavet ning seeläbi tegelikult takistas tegevust.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: