Danske jätkab Eesti äriklientide teenindamist läbi Leedu filiaali

Danske panga Eesti filiaal Narva maanteel.
Danske panga Eesti filiaal Narva maanteel. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Danske Banki Eesti ja Leedu filiaalid sõlmisid lepingu, mille alusel viiakse Eesti äriklientide krediidilepingud üle Leedu filiaali.

Alates oktoobrist teenindatakse kõiki Danske Eesti filiaali äriklientide krediidilepinguid Leedu filiaali kaudu, samuti töödeldakse andmeid edaspidi läbi Leedu filiaali, teatas Danske.

Üleminek hõlmab kliendiandmeid ja kõiki asjasse puutuvaid lepinguid, kaasa arvatud Danske internetipanga kasutamisega seotud kehtivaid lepinguid.

Kõik lepingud jäävad vastavalt finantsinspektsiooni ettekirjutusele kehtima eelnevalt kokkulepitud tähtaegade ja tingimustega, muutub vaid kliendi krediidi teenindamise konto.

Kuni oktoobrini võib klient oma krediidilepingute teenindamiseks kasutada kas praegust kontot Eesti filiaalis või uut kontot Leedu filiaalis.

Panga teatel teavitatakse kõigist lepingute ja teenustega üleviimisega seotud täpsematest detailidest septembris.

Danske Bank kinnitas juuni alguses, et Eesti ettevõtete laenuportfelli ei müüda ning äriklientide laenude teenindamise mudel selgub suve jooksul.

Juriidiliste isikute laenuportfelli maht oli aasta alguse seisuga 549 miljonit eurot.

"Ettevõtete laene teenindatakse ka edaspidi Danske Bankis. Danske Bank töötab välja laenude teenindamise mudelit, et võimalikult vähe häirida äriklientide teenindamist. Tulevase äriklientide laenude teenindamise mudeli täpsemad üksikasjad selguvad suve jooksul," ütles panga Eesti filiaali turundus- ja kommunikatsioonidirektor Anneli Rõuk juunis BNS-ile.

See tähendab, et Danske laseb Eesti ettevõtete laenuportfelli kooskõlas finantsinspektsiooni ettekirjutusega nii-öelda runoffi ehk lepingud saavad tähtaja lõpuni täidetud.

LHV teatas juunis, et ostab eeldatavalt 410 miljoni euroga Danske Banki Eesti filiaali eraklientide portfelli, mille maht on ligi 470 miljonit eurot ja millest 97 protsenti moodustavad 10 800 kliendi eluasemelaenud.

Danske Eesti viivislaenude portfelli ostis juunis Euroopa suurim krediidihaldaja Intrum. Portfell koosneb tagatisega ja tagatiseta viivislaenudest.

Likvideerimisele mineva Danske Banki Eesti filiaali varade maht oli aasta alguse seisuga 1,2 miljardit eurot.

Enamuse Danske varadest aasta alguse seisuga moodustasid väljastatud laenud, mille portfelli maht ulatub 1,06 miljardi euroni, mis moodustab Eesti turuosast 5,45 protsenti. Sellest 501 miljonit eurot on eraisikute laenud ning 549 miljonit eurot juriidilistele isikutele antud laenud, selgub finantsinspektsiooni andmetest.

Finantsinspektsioon tegi veebruaris Danske Bankile ettekirjutuse, millega keelas panga filiaali tegevuse Eestis.

Pank peab enda tegevuse Eestis lõpetama kaheksa kuu jooksul alates ettekirjutuse tegemisest, arvestades seejuures filiaali praeguste klientide huve.

Aastatel 2007-2015 on Danske Banki Eesti filiaali kaudu toimunud tehinguid 200 miljardi euro eest ning paljusid nendest tehingutest peetakse praegusel hetkel kahtlasteks.

Skandaali tõttu astus ametist tagasi Danske Banki juht Thomas Borgen ning mitmel pool Euroopas Liidus on võetud suurema tähelepanu alla finantssektorit puudutavad reeglid ja kontrollmehhanismid.

Danske on rahapesuskandaali tõttu uurimise all Taanis, Eestis, Prantsusmaal, Saksamaal, Ühendkuningriigis ja Ameerika Ühendriikides.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: