Helme: Eesti ei võta vastu ühtegi asüülitaotlejat

Foto: Ken Mürk/ERR

Seni kuni EKRE on valitsuses, Eesti immigrante vastu võtma ei hakka, ütles siseminister Mart Helme kolmapäeval Luksemburgis toimunud siseministrite kohtumisel, kus arutati rändepoliitikat.

Kaks nädalat tagasi leppisid Vallettas kohtunud Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ja Malta siseminister kokku uues ajutises vabatahtlikus süsteemis, mille järgi võtaks süsteemiga liitunud riik asüülitaotleja nelja nädala jooksul pärast Euroopasse jõudmist enda juurde, viiks läbi taustakontrolli ja kui taotlusel alust ei ole, saadaks taotleja tagasi kodumaale.

Helme ütles ERR-ile antud intervjuus, et kohtumisel jäi kõlama, et Euroopa riigid on valmis panustama, aga asüülitaotlejate vastuvõtmisse suhtutakse väga pika hambaga ning pigem ollakse valmis panustama tehnilise abi ja ekspertiisiga.

"Ka mina ütlesin oma sõnavõtus, et me mõistame neid riike, aga meie võimed neid (asüülitaotlejaid) vastu võtta ei tule üldse arvesse. Me ei ühine ei formaalselt ega mitteformaalselt selle initsiatiiviga, küll oleme nõus omapoolset solidaarsust ilmutama tehnilise abi ja ekspertiisi näol," rääkis Helme.

Helme sõnul on Eestil praegu väga tugev sisserändesurve ida poolt, endistest Nõukogude Liidu riikidest.

"Kui me vaatame, siis meile ei tule kõige rohkem asüülitaotlejaid mitte Lähis-Idast ega Aafrikast, vaid Ukrainast. Teisel kohal oli Gruusia, siis Moldova ja alles siis tulevad Afganistan ja niisugused riigid," märkis Helme.

SIseminister ütles, et ta ei näe praegu võimalust, et Eesti võtaks vastu kasvõi ühe asüülitaotleja Aafrikast või Lähis-Idast. "See on väga kallis, neid menetleda, tagada neile rahvusvahelise leppega ettenähtud toetused, tugiisikud, lastele koolid ja nii edasi," lausus Helme.

Helme sõnul on Eestil praegu piisavalt probleeme Ukraina sisserändajatega, kuigi Lõuna-Euroopa riikidele ei tundu see probleemina näivat.

"Me oleme hädas praegugi selle immigratsioonisurvega ja me ei näe erilist mõistmist meie suhtes. Ukrainlased integreeruvad pigem venekeelsesse kogukonda ja meie jaoks on see kultuuriline ja demograafiline probleem, ja kui keegi ütleb, et see ei ole probleem, siis see on väga tõsine probleem, ja kui me hakkame veel teisi ja kolmandaid rindeid avama, et võtame Ladina-Ameerikast, Venetsueelast, Lähis-Idast ja siis veel Saharast lõuna poole jäävast Lääne-Aafikast, siis meil ei ole selleks jõudu," rääkis Helme.

Helme sõnul tuleb Eestil teha oma positsioon kõigile väga selgeks. "Selleks et meile ei tuleks inimesi, keda me ei suuda vastu võtta ja ka ei taha vastu võtta, selleks peame võtma sellise positsiooni, et see on teada, me oleme ammu oma seisukoha välja öelnud. Seni kuni meie, see tähendab EKRE, oleme valitsuses, Eesti immigrante vastu võtma ei hakka," ütles Helme.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: