EL-i välisministrid kutsusid Türgit üles lõpetama sõjalist sekkumist Süürias

Euroopa Liidu välisministrid mõistsid esmaspäeval tehtud ühisavalduses hukka Türgi sõjalise tegevuse Kirde-Süürias ning kinnitasid, et on valmis piirama relvaeksporti Türgisse.

EL-i välisministrite kohtumisel osales ka ÜRO eriesindaja Süürias Geir Pedersen, et anda ülevaade võimalikest pikaajalistest lahendustest.

Eesti välisminister Urmas Reinsalu ütles, et Türgi sõjaline sekkumine Kirde-Süürias seab küsimärgi alla seni tehtud edusammud rahumeelse lahenduse leidmisel ja ISIS-e peatamisel. Tema sõnul halvendab Türgi tegevus veelgi humanitaarolukorda.

"Seda konflikti ei saa lahendada jõuga, vaid poliitilise üleminekuga. Samas on ülimalt oluline lahenduse leidmisel poliitiline dialoog Türgiga," lisas välisminister.

Reinsalu sõnul peab Eesti poliitilise lahenduse leidmisel samuti oluliseks ÜRO eestvedamisel loodavat Süüria põhiseaduskomiteed, kuhu kuuluksid režiimi, opositsiooni ja ÜRO määratud esindajad, kuid Süüria režiim peab selleks olema muutustele tõeliselt pühendunud.

Euroopa Liidu välisministrid tegid ka ettepaneku kutsuda võimalikult ruttu kokku ISIS-e vastane koalitsioon, kuhu kuulub ka Türgi.

Kohtumisel arutati ka rahvusvahelist õigust rikkuvat Türgi puurimistegevust Vahemeres. Nõukogu pidas solidaarsuse ja Küprose suveräänsuse kaitsmise vaimus oluliseks piiravate meetmete kehtestamist.

Euroopa Liidu välisministrid kohtuvad esmaspäeval Reinsalu ettepanekul ka Ukraina välisministri Vadõm Prõstaikoga.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: