Venemaa: Manbij on täielikult Süüria režiimivägede kontrolli all

{{1571147400000 | amCalendar}}
Venemaa ja Süüria lippudega militaarsõidukid 15. oktoobril Manbijis.
Venemaa ja Süüria lippudega militaarsõidukid 15. oktoobril Manbijis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Damaskuse liitlane Venemaa teatas teisipäeval, et Süüria valitsusväed võtsid Türgi piiri lähedal asuva Manbiji linna täielikult enda kontrolli alla.

"Süüria valitsusel on täielik kontroll Manbiji ja seda ümbritsevate asulate üle," teatas Vene kaitseministeerium avalduses. 

Süüria riiklik uudisteagentuur SANA teatas esmaspäeval valitsusvägede sisenemisest Manbiji, mis on kurdide sõjaväenõukogu valduses. 

Süüria väed sisenesid piirkonda kokkuleppel kurdidega, et kaitsta piirkonda Türgi pealetungi eest. Süüria režiim saatis oma väed riigi põhjaossa paari päeva eest kokkuleppel kurdidega, kelle vastu Türgi alustas eelmisel kolmapäeval sõjalist operatsiooni. 

Venemaa on Süüria presidendi Bashar al-Assadi liitlane ja osaleb alates 2015. aastast tema toetuseks sõjategevuses.

Kaitseministeeriumi teatel jätkavad Vene väed patrullimisi piki Süüria ja Türgi vägede vahelist kontaktjoont kahe riigi piirialal.

"Koostööd korraldab Türgi pool," ütles ministeerium.

Moskva eriesindaja Süürias Aleksander Lavrentjev ütles teisipäeval, et Vene väed hoiavad ära Türgi ja Süüria kokkupõrked.

"See oleks lihtsalt lubamatu... Ja sellepärast me ei lase me sel loomulikult sündida," ütles Araabia Ühendemiraate külastavat Vene presidenti Vladimir Putinit saatev Lavrentjev Abu Dhabis. 

Ta kinnitas, et Türgi ja Süüria ametnikud on konflikti vältimiseks omavahel kontaktis. "Läbirääkimisi peetakse reaalajas."

USA juhitav koalitsioon kinnitas Manbijist lahkumist

Süürias ja Iraagis äärmusrühmitusega ISIS võitlev USA juhitav koalitsioon kinnitas teisipäeval lahkumist Manbiji linnast Süüria põhjaosas pärast seda, kui Venemaa teatas linna langemisest Süüria vägede kätte. 

"Koalitsiooniväed viivad läbi teadlikku taandumist Süüria kirdeosast. Me oleme Manbijist lahkunud," ütles koalitsiooni pressiesindaja. 

Manbiji asub umbes 30 kilomeetri kaugusel Türgi piirist ning see oli kurdide kontrolli all alates 2016. aasta augustist, kui kurdi väed tõrjusid koalitsiooni toel linnast ISIS-e võitlejad. 

USA kaitseminister Mark Esper teatas pühapäeval, et USA toob Süüria põhjaosas viibivad tuhatkond sõdurit piirkonnast ära, ning esmaspäeval teatas Washington, et nad lahkuvad riigist, jättes Süüria lõunaossa Al-Tanfi baasi maha 150-mehelise väekontingendi. 

Sotsiaalmeedias on levimas ka foto- ja videomaterjalid, kuidas Süüria ja Vene sõdurid ameeriklaste poolt äsja vabastatud positsioone üle võtavad.

Näiteks, üks Vene palgasõdur nendib, et kõik tehnika paistab Manbiji baasis veel töökorras olevat.

Täehelepanuväärne on ka videolõik, kus on näha, kuidas Kobane lähistel mööduvad teineteisest vastassuundades sõitvad USA ja Süüria valitsusvägede sõidukid.

Türgi lubas jätkata vägede pealetungi Süürias toetusega või ilma

Türgi lubas teisipäeval jätkata oma vägede pealetungi Süüria põhjaosas rahvusvahelise toetusega või ilma ja kritiseeris kurdi vägede "räpast tehingut" president Bashar al-Assadi režiimiga pärast USA vägede lahkumist piirkonnast. 

"Me jätkame võitlust kõigi terrorirühmitustega, nende seas Daeshiga, hoolimata sellest, kas maailm nõustub meie jõupingutusi toetama või mitte," ütles Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani kommunikatsioonijuht Fahrettin Altun AFP-le, kasutades äärmusrühmituse ISIS teist nimekuju. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: