USA võib Süüriast täielikult lahkuda

{{1571029560000 | amCalendar}}
Türgi poolelt pildistatud fotolt on näha Süürias Ras al-Aini linnast tõusmas suitsu.
Türgi poolelt pildistatud fotolt on näha Süürias Ras al-Aini linnast tõusmas suitsu. Autor/allikas: Ozan Kose/AFP/Scanpix

Ühendriikide relvajõud võivad kasvavas kaoses ja märkide tõttu, et Türgi sissetung võib viia ulatuslikuma sõjani, Süüriast täielikult lahkuda.

Kaitseminister Mark Esper ütles pühapäeval, et president Donald Trump on andnud käsu Ameerika sõdurite äratoomiseks Süüria põhjaosast "nii turvaliselt ja kiiresti kui võimalik".

Minister ei öelnud, et Trump on käskinud väed kogu Süüriast ära tuua, kuid rõhutas, et administratsioon kaalub võimalikke variante.

Türgi president Recep Tayyip Erdogan tervitas esmaspäeval Washingtoni teadet tuhande USA sõduri äraviimisest Süüria põhjaosast. 

"See on positiivne samm," kommenteeris Erdogan ajakirjanikele Ühendriikide kaitseministri Mark Esperi pühapäevast avaldust.

Türgi on kuuendat päeva kestvas pealetungis Süüria põhjaosa kurdi vägede vastu hõivanud kaks strateegilist linna, Tal Abyadi ja Ras al-Aini. Erdogan avaldas lootust, et kurdi väed taanduvad ka teistest strateegilistest linnadest nagu Manbiji.

"Kui Manbiji evakueeritakse, ei sisene me sinna kui Türgi. Sinna naasevad meie araabia vennad, kes on nende alade tegelikud peremehed. Meie eesmärk on tagada nende naasmine ja julgeolek," ütles Erdogan. 

Türgi president tervitas ka Venemaa "positiivset hoiakut", öeldes, et Moskva ei paista seadvat takistusi pealetungile samuti strateegilise tähtsusega Kobani linna suunas.

"Jutte on praegu palju, kuid tundub, et Kobaniga probleeme ei tule, kuna Venemaa hoiak on hetkel positiivne," ütles Erdogan.

Türgi riigipea kritiseeris ka Ankara NATO liitlasi, kes on Türgi sõjalist operatsiooni teravalt kritiseerinud. "Kelle poolele kavatsete teie asuda? Kas oma NATO liitlase või terroristide? Nad ei oska vastata. Ei ole võimalik mõista nende tegevuse eesmärki ja põhjust," sõnas ta.

"Ma mõtlen, kas see on nii, sest Türgi on ainus NATO riik, mille rahvas on islamiusku?" küsis Erdogan.

Trump: kurdid võivad IS-i vange vabastada, et USA Süüriasse jääks

USA president Donald Trump oletas esmaspäeval, et kurdi võitlejad võivad vangistatud pühasõdalasi vabastada, et sundida Ühendriike Süüria kirdeossa jääma.  

"Euroopal oli võimalus oma Islamiriigi vangid tagasi saada, kuid nad ei tahtnud selle eest maksta. "Las USA maksab," ütlesid nad..." kirjutas Trump Twitteris.

"Kurdid võivad osa vange vabastada, et saavutada meie sekkumine. Türgi või Euroopa Liit, kust paljud neist tulid, võivad nad kergesti kätte saada, kuid nad peavad kiiresti tegutsema," lisas Ühendriikide riigipea.

Kurdi ametnikud teatasid pühapäeval, et Süüria põhjaosas, kus jätkub Türgi vägede pealetung kurdi võitlejatele, põgenes kinnipidamiskeskusest erinevatel andmetel ligi 800 äärmusrühmituse Islamiriik (IS) võõrvõitlejate sugulast.

Süürias on kurdide valvatavates vanglates ühtekokku hinnanguliselt 12 000 IS-i võitlejat. Kinnpidamiskeskustes seevastu umbes samapalju välismaalt saabunud džihadistide naisi ja lapsi. Neist lapsi umbes 8000 ja naisi 4000.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: