Trump keelitas kirjas Erdoganile teda piirduma humaanse pealetungiga

{{1571277180000 | amCalendar}}
Foto: Ozan Kose/AFP/Scanpix

USA president Donald Trump kutsus Türgi vägede pealetungi alguspäeval Põhja-Süürias Türgi presidendile Recep Tayyip Erdoganile saadetud kirjas teda hoiduma rumalast sammust ja sellega kaasnevast ajaloo hukkamõistust ning ähvardas laostada Türgi majanduse.

Kolm päeva pärast telefonivestlust, milles Trump näis andvat Türgile vabad käed Süüriasse tungimiseks, saadetud kirjas, mille autentsust kinnitas AFP-le Valge Maja, ähvardas USA president laostada Türgi majanduse, kui Türgi peaks sissetungiga liiga kaugele minema.

Trump alustas diplomaatiliste viisakusteta kirja varjamatu ähvardusega. "Sõlmime kokkuleppe. Sa ei taha kanda vastutust tuhandete inimeste tapmise eest ja mina ei taha kanda vastutust Türgi majanduse hävitamise eest - ja ma teen seda," kirjutas ta 9. oktoobri kuupäeva kandvas kirjas.

"Ajalugu annaks sulle soodsa hinnangu, kui sa teed selle ära õigel ja humaansel viisil," kirjutas USA president. "Ta hindab sind igavesti kuradina, kuid häid asju ei hakka juhtuma," lisas ta.

Ühendriikide riigipea ütles Erdoganile, et suurepärane kokkulepe on võimalik juhul, kui ta nõustub kurdide juhitud Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) juhi Mazloum Abdiga kõnelusi pidama.

"Ära ole kõva mees, ära ole narr. Ma helistan sulle hiljem," lõpetas Trump kirja.

BBC kirjutab Türgi administratsiooni allikatele viidates, et Erdogan olevat Trumpi kirja visanud sõna otseses mõttes prügikasti.

USA presidendi ootamatu otsus Ühendriikide väed Süüria kirdeosast välja viia jättis lääneriikide toel Süürias äärmusrühmituse Islamiriik (IS) alistanud SDF-i Türgi vägede ja nende Süüria liitlaste meelevalda.

Kurdid on enda kaitsmiseks Türgi pealetungi eest sõlminud kokkuleppe Süüria režiimiga, kelle väed sisenesid pühapäeval koos Vene vägedega piirkonda ja on võtnud enda kontrolli alla mitu linna.

Kodusele pahameeletormile reageerides on Trump teinud seejärel arvukalt vastukäivaid avaldusi, ähvardades kord Ankarat, kord teisi ja väites, et USA-l ei ole Türgi ja kurdide vahelises võitluses mingit rolli. Kolmapäeval teatas Trump näiteks ka kurdide kohta, et nende näol "ei ole tegu mingite inglitega". Varem on ta kurtnud, et kurdid USA-d Normandia dessandi ajal ei toetanud.

Koduseid kriitikuid Trumpi viimase aja sammud rahustanud ei ole ning esindajatekoda kiitis parteiüleselt heaks resolutsiooni, millega mõistetakse USA vägede Süüriast taandumine hukka.

USA asepresident ja välisminister saabusid Türki relvarahu nõudma

USA asepresident Mike Pence ja välisminister Mike Pompeo saabusid neljapäeval eraldi lennukitega Türki eesmärgiga veenda Ankarat Süüria põhjaosas relvarahu kehtestama.  

"Meie missioon on uurida, kas oleks võimalik kehtestada relvarahu, ja näha, kas me saaksime vahendada selle saavutamist," ütles Pompeo välisministri lennukis ajakirjanikele. . 

Pence'il ja Pompeol on kavas kõnelused Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoganiga olukorras, kus on ebaselge, kas Türgi riigipea kavatseb nad kokku võtta. 

Erdogan ütles kolmapäeval, et ei kavatse USA asepresidendi ja välisministriga kohtuda, kuid tema kantselei teatas mõni tund hiljem, et kohtumine on siiski kavas.

Pence'i kantselei teatel kavatsevad Ühendriigid kehtestada Türgile karistavad majandussanktsioonid, kui Ankara ei nõustu viivitamatu relvarahuga. 

Trumpi vabariiklasest kriitik Mitt Romney nentis samas, et Pence'i ja Pompeo visiidiga on juba hiljaks jäädud. "See on nagu farmer, kes on kaotanud kõik oma hobused, ja läheb nüüd talli ust sulgema," kommenteeris ta.

USA kehtestas esmaspäeval sanktsioonid kolmele Türgi ministrile ja kahele ministeeriumile.

Türgi väed tungisid 9. oktoobril Põhja-Süürias kurdi rahvakaitseüksuste (YPG) ja kurdide juhitud Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) käes olevatele aladele pärast seda, kui Trump teatas USA vägede lahkumisest piirkonnast.  

Türgi peab YPG-d ja SDF-i PKK Süüria haruks ja seega terroristlikuks. 

USA presidendi ootamatu otsus Ühendriikide väed Süüria kirdeosast välja viia jättis lääneriikide toel Süürias äärmusrühmituse ISIS alistanud SDF-i Türgi vägede ja nende Süüria liitlaste meelevalda.

Kurdid on enda kaitsmiseks Türgi pealetungi eest sõlminud kokkuleppe Süüria režiimiga, kelle väed sisenesid pühapäeval koos Vene vägedega piirkonda ja on võtnud enda kontrolli alla mitu linna.

Pompeo peatub pärast Türgi-visiiti reedel Jeruusalemmas, et kohtuda Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga aruteluks Süüria ja vajaduse üle seista vastu Iraani režiimi destabiliseerivale käitumisele piirkonnas, seisis USA välisministeeriumi avalduses. 

Pärast seda reisib Ühendriikide välisminister Brüsselisse kohtuma NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga, lisas välisametkond. 

Mnuchin: tulevad USA lisasanktsioonid, kui Türgi relvarahuga ei nõustu

USA valmistub kehtestama Ankarale täiendavaid santksioone, kui Põhja-Süürias kurdi vägede vastu võitlevad Türgi väed ei nõustu relvarahuga, ütles rahandusminister Steven Mnuchin kolmapäeval. 

"Täiendavad sanktsioonid tulevad, kui nad ei kehtesta relvarahu," ütles Mnuchin kolmapäeval ajakirjanikele. 

Türgi president Recep Tayyip Erdogan ütles kolmapäeval, et ei nõustu relvarahu kehtestama. Türgi pealetung lõpeb siis, kui kurdi väed "panevad maha oma relvad...hävitavad kõik oma lõksud ja lahkuvad turvatsoonist, mille me oleme välja kuulutanud", ütles riigipea kolmapäeval parlamendis. 

Türgi rünnaku eest on Kirde-Süürias on pagenud üle 300 000 inimese

Türgi nädala kestnud rünnak Süüria kirdeosas on põhjustanud rohkem kui 300 000 inimese pagemise oma kodudest, teatas Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus neljapäeval.

"Alates rünnaku algusest on pidanud lahkuma üle 300 000 tsiviilisiku," ütles vabaühenduse direktor Rami Abdel Rahman.

Kurdid süüdistavad Türgit keelatud relvade kasutamises

Kirde-Süüria kurdi võimud süüdistasid neljapäeval Türgi vägesid pealetungil keelatud relvade napalmi ja valge fosfori laengute kasutamises.

Kurdide süüdistusele ei ole sõltumatut kinnitust saadud.

Kurdi administratsioon ütles Türgi pealetungi kaheksandal päeval tehtud avalduses, et Türgi võttis keelatud relvad appi kurdi võitlejate ootamatult visa vastupanu tõttu piirilinnas Ras al-Ainis.

"Türgi agressioon kasutab Ras al-Aini vastu kõikvõimalikke relvi," öeldi avalduses.

"Seistes silmitsi oma plaani läbikukkumisega, võtab Erdoğan appi relvad nagu fosfor ja napalm, mis on kogu maailmas keelatud," seisis kurdide avalduses.

Süüria sõjategevust jälgiv vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus ütles, et nemad ei saa napalmi ega valge fosfori kasutamist kinnitada, kuid viimase kahe päeva jooksul on kasvanud põletushaavu saanud inimeste arv ja kannatanud on peamiselt Ras al-Aini piirkonnast.

Süüria kurdid nõuavad elanike evakueerimiseks humanitaarkoridori

Kirde-Süüria kurdi võimud nõudsid neljapäeval humanitaarkoridori, et evakueerida tsiviilelanikud Türgi vägede piiramisrõngasse sattunud Ras al-Ain linnast.

Üheksa päeva eest Süüria põhjaossa tunginud Türgi väed ja nende kohalikud liitlased ründasid neljapäeval üht Ras al-Aini tervishoiuasutust, nii et patsiendid ja töötajad jäid hoonesse lõksu, teatas vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

"See on Türgi vägede esimene tõeline edasiliikumine linnas pärast Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) raevukat vastupanu," ütles vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus. 

Türgi maavägede ja õhujõudude tugeva rünnaku alla jäänud kurdi administratsioon palub lubada tsiviilelanikel linnast lahkuda, sest linn on türklaste kätte langemas.

Kurdi võimud paluvad kiiret sekkumist, et avataks ohutud humanitaarkoridorid Ras al-Aini lõksu jäänud surnute ja haavatute väljatoimetamiseks.

Türgi kohalikud liitlased - peamiselt araablastest ja türkmeenidest endised mässulised, keda Ankara kasutab maavägedena - ründasid neljapäeval Ras al-Aini haiglat, nii et patsiendid ja töötajad jäid hoonesse lõksu, ütles vaatluskeskus.

Haigla purustuste ulatus ei ole veel selgunud.

Ka mujal linnas käivad ägedad lahingud, ütles vaatluskeskus. Ka Ankara poolel võitlev mässuliste komandör Abu Imran al-Homsi kinnitas seda.

"Me oleme (Ras al-Aini) igast küljest sisse piiranud ja varustusteedest ära lõiganud," ütles teine mässuliste juht.

Kurdi komandör: Trump kiitis heaks kokkuleppe Moskva ja Damaskusega

Trump ei olnud vastu Süüria kurdide, Venemaa ja Süüria valitsuse kokkuleppele Kirde-Süüria alade kaitseks Türgi pealetungi eest, ütles kurdi vägede komandör neljapäeval.

Kurdid peavad strateegilise tähtsusega piirilinnas Ras al-Ainis ägedat võitlust Türgi vägede ja nende Süüria mässulistest liitlastega.

Kurdi vägede komandör Mazloum Abdi ütles, et Trump, kes oli USA sõdurid piirkonnast välja viinud ja nii Türgile pealetungiks vabad käed andnud, kiitis kurdide kokkuleppe Moskva ja Damaskusega heaks esmaspäeval telefonikõnes.

Kurdid teatasid kokkuleppest pühapäeval. Sellega vahetasid Süüria presidendi Bashar al-Assadi väed välja piirialalt lahkunud USA sõdurid. Moskvast sai kokkuleppe garant.

"Me ütlesime (Trumpile), et oleme võtnud oma riigi ja maa kaitsmiseks ühendust Süüria režiimi ja venelastega," ütles Abdi, keda tuntakse paremini võitlejanimega Mazloum Kobani.

"Tema ütles, et ei ole selle vastu. Et nad toetavad seda," lisas Kobani kohalikule telekanalile Ronahi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: