USA kehtestas sanktsioonid kolmele Türgi ministrile

{{1571104440000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

USA rahandusministeerium teatas esmaspäeval, et kehtestas sanktsioonid Türgi kaitseministrile ja veel kahele ministrile seoses Türgi pealetungiga Süürias.

Musta nimekirja sattusid kaitseminister Hulusi Akar, siseminister Suleyman Soylu ja energiaminister Fatih Donmez. Ministrite varad külmutati ja kehtima hakkas sissesõidukeeld Ühendriikidesse.

Sanktsioonid kehtestati eraldi veel Türgi kaitseministeeriumile ja energiaministeeriumile.

"USA peab Türgi valitsust vastutavaks vägivalla hoogustumises, tsiviilisikute ohtuseadmises ja kogu regiooni destabiliseerimises," ütles rahandusminister Steven Mnuchin.

USA president Donald Trump avaldas veidi enne seda vastavasisulise määruse.

"Ma olen täiesti valmis Türgi majanduse kiireks hävitamiseks, kui Türgi liidrid jätkavad sel ohtlikul ja hävitaval teel," kirjutas Trump suhtlusvõrgustikus Twitter.

USA president kutsus Türgi riigipead üles peatama pealetungi Süürias

Trump pidas esmaspäeval Türgi riigipea Recep Tayyip Erdoganiga telefonikõne, milles kutsus teda üles peatama pealetungi Süürias, teatas asepresident Mike Pence.

"President survestas kõnes Türgi liidit peatama invasiooni, sõlmima viivitamatult vaherahu ja alustama läbirääkimisi kurdivägedega Süürias," ütles Pence.

Asepresident lisas, et teeb presidendi soovil ühtlasi viivitamatult visiidi Türgisse.

"President määras mind delegatsiooni juhtima. Me lahkume võimalikult kiiresti ja reisime regiooni eesmärgiga saavutada vaherahu," lisas Pence.

USA kaitseminister Mark Esper teatas umbes samal ajal, et Ühendriigid kavatsevad paluda NATO liitlaste abi Türgi survestamisel pealetungi peatamiseks Süürias.

"See vastuvõetamatu pealetung on õõnestanud edukat rahvusvahelist missiooni ISIS-e võitmiseks Süürias ja põhjustanud mitmete ohtlike pühasõdalastest vangide põgenemist," ütles Esper.

Trump: Süüriast lahkuvad USA sõdurid jäävad Lähis-Itta

Tuhatkond USA sõdurit, kellel president Donald Trump käskis Süüriast ära tulla, jäävad tema sõnul Lähis-Itta, et hoida ära äärmusrühmituse ISIS teine tulemine.

Kirjas, millega Trump kiitis heaks majandussanktsioonide kehtestamise Türgile, tegi president selgeks, et valdav osa Ameerika üksustest lahkub Süüriast, kuid väike arv sõjaväelasi jääb ühte Lõuna-Süürias asuvasse baasi.

Trumpi sõnul paigutuvad sõdurid ümber ja jäävad piirkonda.

Ta lisas, et sõdurite missioon saab olema olukorra jälgimine ning "2014. aasta kordumise" ärahoidmine. Tol aastal tungis end Süürias ümber teinud ISIS kõrvalasuvasse Iraaki ning haaras kontrolli Iraagi põhja- ja lääneosa üle.

Erdogan: operatsioon Süürias on maailmakogukonna tegevusetuse tagajärg

Türgi alustas Põhja-Süüria operatsiooni, sest rahvusvaheline kogukond ei teinud midagi, kirjutas Türgi president Recep Tayyip Erdogan Wall Street Journalis avaldatud artiklis.

"Minu valitsus jõudis järeldusele, et rahvusvaheline kogukond ei kavatse midagi teha, ja töötas seetõttu välja plaani Põhja-Süüria jaoks. Tutvustasin seda plaani maailma riigijuhtidele eelmisel kuul ÜRO peaassambleel," kirjutas Erdogan.

Presidendi sõnul alustas Türgi eelmisel nädalal operatsiooni "Rahuallikas" just selle plaani alusel.

Ta märkis, et olukorras Süüria pagulastega on Türgis jõudnud "viimase piirini".

"Minu valitsus on mitu korda hoiatanud, et me ei suuda peatada põgenike läänesuunalist voolu ilma rahalise abita. Neid hoiatusi ei võetud kuulda..." rõhutas Erdogan. 

Ta meenutas, et alates konflikti puhkemisest Süürias 2011. aastal on Türki sealt saabunud 3,6 miljonit põgenikku - rohkem kui ühtegi teise riiki ning Türgi on nende hariduse, tervishoiu ja majutuse peale kulutanud tubli 40 miljardit dollarit.

Erdogan rõhutas ka, et Türgi alustas Süüria-operatsiooni, et lõpetada humanitaarkriis ning teha lõpp vägivallale ja ebakindlusele, mis põhjustab Lähis-Ida piirkonnas korratut rännet.

Seejuures oli ta kindel, et rahvusvaheline kogukond ei suuda pakkuda välja pagulaste olukorra lahendamiseks muud viisi, peab see kas toetama Türgit või hakkama pagulasi vastu võtma oma riikides. 

Erdogan märkis, et operatsiooni eesmärk Kirde-Süüriast on kõikide terroristide minemakihutamine.

"Need sissid takistavad Süüria põgenike, sh 300 000 kurdi kodudesse naasmist," kirjutas Türgi president, märkides, et ei võrdsusta Süüria kurde Kurdistani Töölispartei (PKK) kurdidega, keda Ankaras peetakse terroristideks, nagu ka ISIS-t ei saa võrdsustada moslemitega.

Erdogan lubas ka, et Kirde-Süüriast ei põgene ükski äärmusrühmituse ISIS võitleja.

"Me tagame, et mitte ükski ISIS-e võitleja ei lahku Kirde-Süüriast," kirjutas president.

Tema sõnul on silmakirjalik lääneriikide mure, et Türgi sõjaoperatsioon kurdide vastu viib džihadistide massipõgenemiseni.

"Need samad riigid, kes täna jutlustavad Türgile ISIS-ga võitlemise voorusi, ei suutnud peatada terroristidest võitlejate lainet 2014. ja 2015. aastal," kirjutas Erdogan.

"Me oleme valmis tegema koostööd päritoluriikide ja rahvusvaheliste organisatsioonidega, et terroristlikke võitlejate naised ja lapsed rehabiliteerida," lisas Erdogan.

Türgi saadab kahes järgus Süüriasse tagasi kolm miljonit põgenikku

Türgi saadab esimeses järgus Süüriasse tagasi miljon pagulast, teises järgus veel kaks miljonit, ütles Türgi president Recep Tayyip Erdogan teisipäeval.

"Jumala tahtel kindlustame me kiiresti piirkonna, mis ulatub Manbijist meie piirile Iraagiga ja tagame, et esimeses etapis pöördub oma vabal tahtel koju tagasi miljon ja seejärel kaks miljonit Süüria põgenikku," ütles Erdogan Bakuus turgikeelsete riikide tippkohtumisel peetud kõnes, mille edastas televisioon.

Presidendi sõnul ei lõppe Türgi sõjaline opratsioon Põhja-Süüria kurdide vastu enne selle eesmärkide saavutamist. 

Türgil on kavas rajada Süüria põhjaossa turvaala, kuhu on võimalik paigutada sõja jooksul Süüriast Türki põgenenud 3,6 miljonit inimest.

Manbijist tehtud mürsurünnakus sai surma kaks Türgi sõdurit

Süüriast Manbiji piirkonnast tehtud mürsurünnakus sai surma kaks Türgi sõdurit, teatas kaitseministeerium teisipäeval avalduses.

Sõdurid said surma Manbiji piirkonnas terroristide suurtükirünnakus, ütles ministeerium ja lisas, et seitse sõdurit sai haavata.

Avalduses ei täpsustatud kohta, kus Türgi sõdurid langesid, kuid öeldi, et armee tappis vasturünnakus vähemalt 15 "terroristi".

Eelmisel kolmapäeval alanud Türgi vägede pealetungis Põhja-Süüria kurdidele on praeguseks surma saanud kuus Türgi sõdurit.

Süüria valitsusväed sisenesid teisipäeval kokkuleppel kurdidega Manbiji piirkonda, et kaitsta seda Türgi pealetungi eest.

Teisipäeval sai Türgi piirilinnas Kızıltepes Süüriast kurdide positsioonidelt tehtud rünnakus surma kaks ja vigastada 12 tsiviilisikut, teatas Türgi uudisteagentuur Anadolu.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: