Venemaa hoiatas Kreekat: USA võib sarnaselt kurdidele ka teid hüljata

Vene suursaadik Euroopa Liidu juures Vladimir Tšižov.
Vene suursaadik Euroopa Liidu juures Vladimir Tšižov. Autor/allikas: AFP / Scanpix

Venemaa kõrge diplomaat hoiatas äsja Ameerika Ühendriikidega kaitseleppe sõlminud Kreekat, et USA võib nad hüljata sama moodi, nagu tegi kurdidega Süürias.

"Me hoiatasime kurde, et ameeriklased hülgavad nad. Ja siin, Rhodosel, võin ma isiklikult kreeklasi hoiatada - mõelge, kas selline saatus ei või oodata ka teid," rääkis Venemaa suursaadik Euroopa Liidu juures Vladimir Tšižov, mida vahendas veebiväljaanne Euractiv.com.

Venemaa esindaja osales Rhodosel peetud rahvusvahelisel kultuuridevahelisel foorumil, kus ta kritiseeris oktoobri algul, kui Kreekas käis USA kaitseminister Mike Pompeo, sõlmitud laiendatud kaitselepet kahe riigi vahel. Lepinguga saavad USA relvajõud õiguse kasutada Souda lahes asuvat mereväebaasi, Kreeka keskosas Stefanovikeios ja Larissas paiknevaid sõjalennuvälju ning Alexandroupolise sadamat Kirde-Kreekas. Pompeo taunis oma visiidi ajal ka Türgi tegevust Vahemere idaosas Küprose lähistel gaasimaardlate uurimisel, nimetades seda seadusevastaseks ja mitte-aktsepteeritavaks.

"Ma leian, et see oli viga, aga see on minu isiklik arvamus. Muidugi tuleb kreeklastelt endalt küsida, miks selline otsus tehti. Aga ma ei välistaks, et nad tegid seda arvestades USA ja Türgi vahel kasvanud pingeid. Siiski ma ei usu, et see oleks hästi läbi kaalutud pikemas perspektiivis," lisas Tšižov uudisteagentuurile TASS, mida vahendas Kreeka meedia.

Juba aastaid Brüsselis Venemaad Euroopa Liidu juures esindav Tšižov on töötanud suursaadikuna Küprosel ja Vene eriesindajana Balkani regioonis.

Alexandroupolise sadam mängib võtmerolli USA vägede liigutamisel Vahemerelt Euroopasse ja sealhulgas Läänemere piirkonda ilma Türgit kasutamata. Seda võib kasutada ka USA veedlatud maagaasi transportimiseks Euroopasse, märkis Euractiv.com

 

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: